Czy składany smartfon to dobry wybór? Poznaj modele z elastycznym ekranem!

Dwa składane smartfony od Samsunga i nowy Huawei sprawiły, że powróciła dyskusja na temat telefonów z elastycznym ekranem. Czy tego typu urządzenia to tylko efektowny gadżet, czy też nowa jakość na rynku smartfonów?

Technologia nie przestaje nas zadziwiać. Jeszcze kilka lat temu dużą popularnością cieszyły się lekko zakrzywione telewizory, a dziś wyświetlacz OLED można złożyć praktycznie o 180 stopni. W efekcie możemy dziś kupić telefony, które dzięki składanym ekranom zmniejszyły swój rozmiar lub umożliwiają korzystanie z większego wyświetlacza bez konieczności noszenia w kieszeni urządzenia w rozmiarze tabletu.

Dlaczego składane smartfony pojawiły się na rynku?

Klasyczne smartfony stają się coraz bardziej wydajne i wielozadaniowe. Wraz z premierą kolejnych flagowców, producenci rywalizują w wyścigu o najlepszy aparat, najszybszy procesor czy też najbardziej efektowny wyświetlacz. Poprawianie osiągów smartfonów może ekscytować fanów technologicznych nowinek, jednak dla przeciętnego użytkownika różnica w taktowaniu procesora czy 10 Mpix więcej w obiektywie nie ma dużego znaczenia. Wrażenie może za to zrobić smartfon, na pierwszy rzut oka przypominający telefon z klapką, z których swego czasu znana była, np. Motorola. Dlatego inżynierowie wykorzystali możliwości elastycznych ekranów OLED, w celu stworzenia telefonu, jaki jeszcze niedawno wydawał się elementem jakiegoś uniwersum książki science-fiction.

Tymczasem prototypy składanych smartfonów powstały już w 2014 roku, kiedy to innowacyjne rozwiązanie zaprezentował Samsung. Projekt jednak nie został wprowadzony do seryjnej produkcji. Potem próby sprzedaży telefonu z elastycznym ekranem podjęła chińska firma Rouyu Technology, jednak ich projekt okazał się niedopracowany.

Ostatecznie jednak nie zaniechano prac nad składanymi smartfonami, czego efektem jest już trzecia generacja urządzeń Samsunga, czyli modeli Fold oraz Flip. Teraz do tego grona dołączył Huawei. Czy wynika to z chęci zaprezentowania czegoś zupełnie nowego, a może inżynierów dopadła nostalgia za czasami komórek z klapką? Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule „Składane telefony – nowy trend czy nostalgiczny powrót do przeszłości?”

Najciekawsze modele smartfonów z elastycznym ekranem

Według specjalistów rynku smartfonów, składanych modeli może przybywać, a najwięksi producenci będą dążyli do tego, żeby mieć przynajmniej jeden tego typu smartfon w swojej ofercie. Na razie jednak prym w tym segmencie telefonów wiodą Samsung oraz Huawei. Które z tych urządzeń robi największe wrażenie?

Huawei P50 Pocket

Przegląd składanych smartfonów, które zwracają obecnie największą uwagę, zaczniemy od nowości na rynku, czyli Huaweia P50 Pocket. Bez wątpienia ten model należy do grona tych, które przyciągają wzrok od pierwszego spojrzenia. Lśniąca obudowa z niepowtarzalną tłoczoną powierzchnią sprawia, że w pierwszej chwili Huawei kojarzy się bardziej z biżuterią niż telefonem. Swoją rolę zdradza dopiero nieduży, okrągły wyświetlacz, na którym można sprawdzać powiadomienia, sterować muzyką czy też odbierać połączenia. W drugim okręgu widocznym na zewnętrznej obudowie kryją się obiektywy, z których główny ma 40 Mpix.

Huawei P50 Pocket składa się w pionie, zatem jego głównym atutem wynikającym z konstrukcji jest nieduży rozmiar. Po złożeniu urządzenie mieści się nawet w niewielkiej kieszeni czy podręcznej torebce. Kiedy jednak rozłożymy Huaweia, zobaczymy znakomitej jakości ekran OLED Full HD+ o przekątnej 6,9 cala. Ekran imponuje głębią kolorów oraz płynnością działania. Producent zapewnia, że częstotliwość odświeżania ekranu to aż 120 Hz. Wewnątrz modelu P50 Pocket pracuje sprawdzony 8-rdzeniowy procesor Qualcomm Snapgragon 888 4G z 8 GB pamięci RAM. Jedynym minusem tego modelu, jaki można mu wytknąć to bez wątpienia brak obsługi sieci 5G, co w większości nowych smartfonów jest już standardem.

Samsung Galaxy Z Flip3 5G

Podobną technologię składania smartfona udoskonala Samsung. Obecnie w sprzedaży dostępna jest trzecia generacja modelu Z Flip. Samsung Galaxy Z Flip3 5G to pod wieloma względami urządzenie zbliżone do Huaweia. Znajdziemy tu, chociażby bliźniaczy procesor, jednak ten w Samsungu jest już przystosowany do obsługi sieci 5G. Po rozłożeniu Flip3 jest trochę mniejszy, gdyż przekątna ekranu wynosi 6,7 cala. Koreański smartfon ustępuje również w porównaniu aparatów, niemniej nadal oferuje, chociażby nagrywanie filmów Ultra HD 4K. Tym co zwraca uwagę w Samsungu, jest z pewnością wyświetlacz. Dynamic AMOLED 2X zapewnia najwyższej jakości obraz, a technologia składania telefonu oraz specjalnych zawiasów została dopracowana do poziomu, w którym trudno gołym okiem dostrzec miejsce, w którym urządzenie składa się.

Samsung Galaxy Z Fold3 5G

Jedną z możliwości, jakie niosą za sobą składane smartfony, jest korzystanie z większego ekranu bez jednoczesnego powiększania samego urządzenia. Duże wyświetlacze są wygodne, kiedy oglądamy na nich filmy, jednak w codziennym użytkowaniu około 7-calowy ekran może być nieporęczny. Rozwiązaniem tej kwestii może być  Samsung Galaxy Z Fold3 5G, czyli trzecia odsłona smartfona, który składa się w poziomie niczym książka. W ten sposób w kieszeni nie uwiera nas obszerny ekran, za to po rozłożeniu mamy do dyspozycji wyświetlacz o przekątnej 7,6 cala. Parametry Folda3 są zbliżone do najnowszego modelu Galaxy Flip3. Z pewnością jest to ciekawe rozwiązanie dla osób, które najchętniej zabrałyby ze sobą tablet, ale nie chcą nosić ze sobą dużego sprzętu.

Technologia składanych smartfonów wyraźnie rozwinęła się w ciągu ostatnich lat. Według producentów elastyczny ekran cechuje duża wytrzymałość, która pozwala na intensywne użytkowanie telefonu nawet przez kilka lat. Dla wielu osób taki typ smartfona może być praktyczną odpowiedzią na ich potrzeby, a testy najnowszych modeli pokazują, że warto dać im szansę.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment