Czy rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzi MONOPOL na rynku myjni samochodowych?

1 lutego 2023 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów, które nakazuje, aby myjnie samochodowe były wyposażone w kasy fiskalne. Zmiany wprowadzające konieczność ewidencji sprzedaży i “uporządkowanie” przepisów mogłyby zostać uznane za jak najbardziej trafne, gdyby nie kilka istotnych szczegółów.

Niestety, kontrowersje związane ze sposobem ich wprowadzenia oraz konsekwencjami, z jakimi zmierzą się zarówno właściciele, jak i osoby korzystające z tego typu obiektów powodują, że całość, zamiast upraszczać – jeszcze bardziej utrudniła prowadzenie tego rodzaju biznesów.

Zagrożenie dla konkurencyjności i większe obciążenie portfeli klientów myjni. Jakie zmiany wprowadziło nowe rozporządzenie?

Przepisy w swoim obecnym kształcie nakazują zapewnienie oddzielnej kasy fiskalnej na każde stanowisko mycia, jak i odkurzania. W myśl rozporządzenia jedna myjnia, która posiada np. 4 stanowiska myjące oraz 2 odkurzacze, musi zainstalować aż 6 kas rejestrujących.

To oznacza konieczność przeprowadzenia poważnych inwestycji, które w 100% spoczną na barkach samych właścicieli myjni.

Czy nowe przepisy to oficjalne przyzwolenie na działania monopolu?

Kolejne problemy wiążą się z faktem, że praktycznie wszystkie firmy oferujące tego typu rozwiązania dla właścicieli myjni samochodowych, w całkowicie niezrozumiały sposób, nie otrzymały homologacji.

W efekcie obecnie na rynku funkcjonuje wyłącznie jeden dostawca takich urządzeń, który nie tylko znacząco zawyża ceny, ale ponadto narzuca podpisywanie skrajnie niekorzystnych umów, a ich zapisy zdejmują praktycznie całą odpowiedzialność z producenta za sprzęt fiskalny, oraz jego działanie, nakładając na właścicieli myjni jednocześnie niespotykany w innych branżach abonament.

Co to oznacza dla właścicieli myjni samochodowych?

Brak możliwości wyboru, znacznie zawyżone ceny oraz mocno kwestionowana “jakość” oferowanych rozwiązań to niejedyne wyzwania, które czekają na polskie firmy.

Dochodzi do tego fakt, że koszty związane z instalacją oraz utrzymaniem kas fiskalnych zostały w pełni przerzucone na przedsiębiorców. W praktyce oznacza to konieczność poniesienia wydatków na poziomie od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych – na które większość firm po prostu nie stać.

Drożyzna, mniejszy wybór i dłuższe kolejki. Na co muszą przygotować się klienci myjni samochodowych?

Jeżeli rozporządzenie pozostanie z nami w obecnej formie – nie trudno się domyślić, z jakimi konsekwencjami zmierzą się zarówno firmy, jak i sami użytkownicy myjni.

Konieczność nagłego wydatkowania dziesiątek tysięcy złotych sprawi, że część przedsiębiorstw po prostu się zamknie. Ci, którzy przetrwają – będą musieli drastycznie podnieść ceny, co naturalnie przełoży się na zasobność portfeli klientów.

Natomiast rosnące koszty wody, gazu oraz prądu tylko dopełnią problemów, z jakimi zmaga się zarówno ta branża, jak i cała polska gospodarka.

W jaki sposób można wyjść z tego “prawnego klinczu”?

Biorąc pod uwagę wszystkie przytoczone kwestie – łatwo dojść do wniosku, że obecne przepisy prawa zostały wprowadzone zbyt szybko i bez odpowiedniego przygotowania (w tym zbadania samego rynku oraz jego uczestników). W rezultacie ograniczają swobodę prowadzenia działalności, a w niektórych przypadkach – całkowicie ją eliminują.

Krokami, które umożliwią naprawę obecnego stanu prawnego, a co za tym idzie – przywrócenie branży “na właściwe tory”, są:

  • Likwidacja monopolu dostawcy kas fiskalny i umożliwienie innym podmiotom oferowania swoich rozwiązań.
  • Zniesienie wybranych zapisów, na podstawie których elementy urządzeń fiskalnych muszą być montowane na zewnątrz, co rodzi istotne ryzyko wystąpienia ich awarii, a co za tym idzie – uniemożliwienie dalszej eksploatacji.
  • Zadbanie o równouprawnienie i traktowanie właścicieli myjni samochodowych tak, jak przedsiębiorców reprezentujących inne obszary biznesu.

Przedsiębiorcy stoją na stanowisku, że obecne prawo jest nieodpowiednie i domagają się jego szybkiej oraz skutecznej naprawy. Niekorzystne zapisy już sprawiły, że część  rozważa zamknięcie swoich firm. Z kolei inna grupa – ma zamiar wystąpić ze swoimi postulatami na drogę sądową.

www.naszemyjnie.pl

Share

Zobacz inne

Leave a Comment