Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków?

Każdy budynek musi mieć zapewniony sposób odprowadzenia ścieków. Z racji, że znaczny obszar naszego kraju jest nieskanalizowana, część inwestorów musi zadbać o odprowadzenie ścieków we własnym zakresie. Do wyboru jest szczelny zbiornik zwany szambem lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Szambo jest rozwiązaniem drogim i uciążliwym w eksploatacji. Z perspektywy wieloletniej eksploatacji zdecydowanie korzystniejszy jest montaż przydomowej oczyszczalni. Jednak nie zawsze ostateczny wybór należy do inwestora. Dopuszczone rozwiązania są zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego lub gdy go brak w warunkach zabudowy. Jeżeli w przedstawionych dokumentach nie ma przeciwwskazań do budowy przydomowej oczyszczalni, należy dopełnić formalności. Poniżej wyjaśniamy, czy potrzebne jest pozwolenie na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków.

Formalności wymagane do budowy przydomowej oczyszczalni

Zgodnie z art. 29, ust. 1, pkt 3 Prawa budowlanego, budowa przydomowej oczyszczalni ścieków o przepustowości nieprzekraczającej 7,5 m3/d nie wymaga pozwolenia na budowę. Natomiast chęć budowy przydomowej oczyszczalni należy zgłosić w Wydział Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego. O montażu przydomowej oczyszczalni ścieków należy poinformować starostwo minimum 21 dni przed rozpoczęciem prac. W tym celu należy dostarczyć komplet dokumentów zgłoszeniowych, a należą do nich:

– wniosek zgłoszenia budowy
– mapka
do celów projektowych (sytuacyjno-wysokościowa)
– oświadczenie o prawie własności działki
– dokumentację
oczyszczalni.

Urząd w ciągu 21 dni ma prawo zgłosić sprzeciw, z kolei brak odpowiedzi oznacza, że można rozpocząć prace montażowe oczyszczalni. Jeżeli oczyszczone ścieki nie będą odprowadzane na terenie należącym do inwestora, do cieku wodnego np. rzeka, rów melioracyjny lub ich ilość przekroczy 5 m3/d dodatkowo wymagany jest operat wodno prawny. Zgłoszenie budowy przydomowej oczyszczalni ścieków dotyczy budynków już istniejących. Jeżeli jesteśmy na etapie projektowania domu, warto uwzględnić przydomową oczyszczalnię ścieków w zagospodarowaniu terenu. Otrzymując pozwolenie na budowę domu, w którego projekcie uwzględniono przydomową oczyszczalnię ścieków, formalności związane z budową oczyszczalni są już dopełnione. Ważne jest to, aby już w projekcie uwzględnić oczyszczalnię, którą chcemy zamontować. Sprawdzone rozwiązanie oferuje firma Traidenis-Pol Sp. z o.o., która zajmuje się doborem, montażem i serwisem oczyszczalni już od 15 lat. W ofercie Traidenis-Pol znajdują się przydomowe oczyszczalnie ścieków NV, charakteryzujące się prostą i niezawodną technologią. Oczyszczalni NV zbudowana jest jednego zbiornika wykonanego z żywicy poliestrowej wzmocnionej włóknem szklanym, a więc materiału słynącego z wyjątkowej wytrzymałości i trwałości. Jedynym elementem elektrycznym urządzenia NV jest dmuchawa. Brak automatyki, pomp, sterowników i elektrozaworów przekłada się na bezawaryjność urządzenia. Ponadto hybrydowa technologia oczyszczania ścieków zapewnia stabilną pracę nawet przy zmiennym dopływie ścieków (np. okresy urlopowe). Wysoka jakość przydomowej oczyszczalni ścieków NV przypieczętowana jest dwudziestoletnią gwarancją.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment