Czadrowski Nepomuk

Nepomuk to figura świętego Jana Nepomucena, którą można spotkać od Litwy po Niemcy i Włochy.

Jan Nepomucen uważany był za patrona dobrej spowiedzi i spowiedników. Miał chronić przed wzburzoną wodą i powodziami, stąd jego pomniki ustawiane były często przy mostach i nad wodą. Nepomuki występują w wielu postaciach: od wyrafinowanych barokowych rzeźb do ludowych świątków. Te ostatnie, charakterystyczne dla terenów Polski, można często spotkać w kapliczkach przy brodach, lub na rozstajach dróg.

Pierwszą figurą Jana Nepomucena jest pomnik w Pradze, na moście Karola, z którego miał zostać zrzucony. Wokół jego głowy pojawiło się pięć gwiazd (symbolizujących pięć cnót męczeńskich), tworzących aureolę, która ponoć miała ukazać się w miejscu wrzucenia go do rzeki. Większość Nepomuków wzorowana jest własnie na figurze, która stanęła na praskim moście Karola w roku 1683. Można spotkać Nepomuki przedstawiające Jana Nepomucena z palcem na ustach lub z książką.

Znajdujący się w Czadrowie, kamienny barokowy Jan Nepomucen jest usytuowany na skarpie rzeki Zadrny, przy drodze wjazdowej na fermę drobiu. Adoruje krucyfiks trzymany prawie poziomo w obu rękach. Szczególny wyraz twarzy Jana ma w sobie coś niepokojącego. Ładny cokół, z tarczą. Datuje się go na 1867 rok. Postać ma wysokość 153 cm a cały pomnik 320 cm. Obiekt groził przewróceniem, ale w roku 1984 został naprawiony przez mieszkańców.

Wszystkie materiały, jakie uda się znaleźć na temat Czadrowa, zamieszczamy w tagach historia.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment