Co wybrać: laptop czy komputer stacjonarny dla nastolatka?

Dzisiejszy świat kręci się przede wszystkim wokół technologii, która stale się rozwija, a przy okazji zapewnia rozwój. W wieku szkolnym komputer lub laptop stanowią niezbędniki, ponieważ służą zarówno do celów edukacyjnych, jak i rozrywkowych, dlatego też warto rozważyć, który ze sprzętów będzie lepszy dla nastolatka.

Komputer czy laptop – co jest praktyczniejsze? 

Jedną z największych zalet laptopa jest to, że jego rozmiary są niewielkie i bez problemu można go zabrać w każde miejsce. Wystarczy torba na laptopa i wówczas możemy z niego korzystać w podróży, czy w szkole. W przypadku nastolatków zakup laptopa jest znakomitym rozwiązaniem, ponieważ nie są w żaden sposób ograniczani przez źródło zasilania. Mają możliwość swobodnego przemieszczania się ze sprzętem, a dodatkowo laptopy nie wymagają częstego ładowania. Laptopy mogą pełnić wiele funkcji, znajdziemy urządzenia z dotykowymi ekranami, które działają podobnie jak telefony, a sam fakt, że możemy na laptopie oglądać ulubiony film podczas leżenia w łóżku, zbliża go funkcjonalnością do telewizora. Komputer musi być stale podłączony do zasilania, pobiera sporą ilość energii, a także zajmuje niemało miejsca. Jeśli nastolatek jest zdecydowany na zakup komputera, powinniśmy zapewnić mu do tego odpowiednie miejsce w postaci biurka i wygodnego fotela. Co więcej, biurko powinno być na tyle duże, aby oprócz bycia miejscem na sprzęt, stanowiło również miejsce do odrabiania lekcji. 

Do czego nada się laptop, a do czego niezbędny jest komputer?

Komputera nie musimy kupować bezpośrednio ze sklepu, mamy możliwość stworzenia go z wybranych przez siebie części. W taki sposób możemy zbudować komputer idealny, o perfekcyjnych parametrach, choć potrzeba do tego sporo wiedzy technologicznej. Komputer stacjonarny zdecydowanie lepiej sprawdzi się w przypadku bardziej wymagających zadań. Laptopy to urządzenia pierwotnie stworzone do wykonywania prac biurowych, takich jak tworzenie dokumentów tekstowych i prezentacji, czy wysyłanie maili. Z kolei na wysokiej jakości komputerze stacjonarnym możemy dokonać niemalże wszystkiego. Komputer będzie znakomitym wyborem dla nastolatków, którzy uwielbiają gry, zwłaszcza te, które wymagają stabilnych parametrów, przykładem mogą być gry typu CS:GO, czy LOL. Dodatkowo laptopy mają zazwyczaj słabszą funkcję chłodzenia oraz mniejszą liczbę portów USB, czy HDMI. W wielu laptopach brakuje również stacji odtwarzania płyt, choć część komputerów stacjonarnych również nie zostaje w nią wyposażona. 

Co wypada korzystniej cenowo – laptop czy komputer?

Na cenę urządzenia składa się ogrom czynników, co powoduje, że istnieje wiele laptopów dużo droższych niż komputery stacjonarne. Wszystko zależy od części, z jakich zostały wykonane, jaką mają wbudowaną pamięć oraz czym się wyróżniają. Komputery stacjonarne wymagają zazwyczaj dodatkowych kosztów, ponieważ sam komputer nie wystarczy. Potrzebna jest przede wszystkim klawiatura, myszka oraz monitor. Wiele osób inwestuje od razu również w mikrofon, słuchawki, podkładkę pod myszkę czy też kamerkę. Z kolei do laptopa zazwyczaj musimy dokupić pokrowiec lub torbę, jeśli chcemy się z nim przemieszczać, a dodatkowo częstym wyborem jest myszka, ponieważ nie każdy lubi obsługiwać laptopa za pomocą touch pada. Warto również wspomnieć o fakcie, że zdecydowanie łatwiej jest wymienić lub ulepszyć części składowe komputera niż laptopa. Podsumowując, ciężko jest określić, który ze sprzętów będzie dla nas bardziej opłacalny, ponieważ wiele zależy od wybranych przez nas akcesoriów. 

Rola estetyki w laptopie i komputerze

Laptopy zazwyczaj bardzo przypadają do gustu młodym dziewczynom, ponieważ są to urządzenia zgrabne i minimalistyczne. Coraz więcej firm oferuje laptopy kolorowe, a jeśli takiej możliwości nie ma, zawsze można zakupić obudowę na urządzenie w wymarzonym odcieniu. Komputery są sporo większe, bardziej masywne, a dodatkowo otacza je zazwyczaj ogromna liczba kabli. Nie zmienia to faktu, że istnieją również komputery, który dają świetny efekt wizualny, zwłaszcza jeśli posiadają wbudowane ledy. Niezwykle modne stały się również komputery przeszklone, dzięki czemu możesz zobaczyć, co znajduje się wewnątrz tego inteligentnego urządzenia. 

Podsumowując, wybór między laptopem i komputerem wcale nie jest jednoznaczny. Wszystko zależy od preferencji przyszłego użytkownika. Jeśli nastolatkowi zależy na posiadaniu jak największej ilości funkcji i planuje intensywnie eksploatować urządzenie, lepiej postawić na komputer stacjonarny. Z kolei, gdy nastolatek będzie używał tego urządzenia do bardziej przyziemnych rzeczy, takich jak odrabianie lekcji, czy przeglądanie Internetu, wtedy wybór powinien paść na kompaktowego laptopa.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment