Co dalej z wieżą widokową? – sonda

W kwietniu br. informowaliśmy o możliwości powstania w Kamiennej Górze wieży widokowej, którą powyżej nieczynnego kamieniołomu w obrębie ulicy Krzeszowskiej postawić chce jeden z ogólnopolskich operatorów naziemnej sieci radiowo-telewizyjnej.

Proponowaną konstrukcję stanowi wysoki na ok 37 metrów maszt, w połowie wysokości którego umiejscowiona zostanie platforma widokowa. Według deklaracji inwestora, część konstrukcji powyżej platformy wykorzystywana będzie przez dwóch operatorów telefonii komórkowej.

17 maja z w kamiennogórskim ratuszu z miejskimi radnymi spotkał się przedstawiciel inwestora. Odpowiadał on na pytania dotyczące planowanej inwestycji i jej oddziaływania na środowisko. Wg przedstawionych przez niego informacji zakres promieniowania ewentualnych urządzeń nadawczych jest niewielki i rozchodzi się powyżej linii dachów ewentualnych zabudowań w jego zasięgu (ew. uciążliwe promieniowania zamyka się w promieniu 150 m.). Tego typu urządzenia funkcjonują w centrach miast, w tym w Kamiennej Górze (np. na Górze Parkowej czy ratuszu).

Proponowana przez inwestora lokalizacja wieży w tym miejscu wynika z faktu, że w południowej części miasta jest najwięcej obszarów bez łączności i ze słabym sygnałem sieci bezprzewodowej (w zależności od operatora) jest to widoczne szczególnie w dostępie do sieci Internet, co objawia się dużą ilością odrzuceń i ponowień.

W związku z szeregiem wątpliwości radnych, burmistrz Kamiennej Góry podjął decyzję o zwrócenie się do mieszkańców Kamiennej Góry i okolic, za pośrednictwem internetowej sondy, o opinię w tej sprawie. Zachęcamy do wyrażenia swojego zdania TUTAJ.

Warto nadmienić, że w tym przypadku zgoda radnych dotyczy wyłącznie pozwolenia na 16-letnią dzierżawę gruntu. W przypadku nieuzyskania takiej zgody operatorzy telefonii komórkowej szukać będą zbliżonej lokalizacji na gruntach innych niż miejskie. Oznacza to, że prawdopodobnie taka wieża w tym rejonie i tak powstanie, ale już bez wieży widokowej i opłaty płynącej z tytułu dzierżawy do miejskiej kasy.

Wizualizacja wieży w Kamiennej Górze dostępna na poniższej fotografii.

Jest szansa na wieżę widokową w Kamiennej GórzeShare

Zobacz inne

Leave a Comment