W Wałbrzychu przestępcy metodą „na policjanta” próbowali wyłudzić od starszej mieszkanki pieniądze, pod legendą kaucji dla „wnuka”, który – w przypadku braku uiszczenia odpowiedniej sumy pieniędzy – trafić miał do więzienia. To tylko jedna z historii, jakie wymyślają sprawcy by oszukać seniorów i ograbić ich z oszczędności. Na szczęście tym razem dzięki czujnej sąsiadce ich plany nie ziściły się. Pamiętajmy! Jeżeli ktoś podający się za policjanta czy prokuratora w trakcie rozmowy telefonicznej żąda bądź prosi o przekazanie pieniędzy, możemy być pewni, że próbuje wprowadzić nas w błąd i wyłudzić oszczędności.
Do starszej mieszkanki Wałbrzycha zadzwonił mężczyzna podający się za jej wnuczka z informacją, że jest na policji i potrzebuje pomocy finansowej, poprosił pokrzywdzoną aby pożyczyła mu kilka tysięcy złotych. Seniorka oświadczyła, że posiada żądaną kwotę. Sprawca słysząc taką informacje oznajmij, że przyjedzie po pieniądze za godzinę i się rozłączył. Po kilku minutach telefon zadzwonił ponownie, tym razem męski głos w słuchawce przedstawił się jako policjant. Po zadaniu kilku pytań dotyczących „wnuczka” pokrzywdzonej poinformował, iż będzie on miał kłopoty i trafi na 5 lat do więzienia jeśli nie zapłaci wyznaczonej kwoty. Zażądał od kobiety podania adresu zamieszkania i poinformował, że za godzinę po pieniądze pojawi się policjant. W między czasie mężczyzna dzwonił kilkukrotnie do starszej kobiety upewniając się, że na pewno przekaże pieniądze. Po około godzinie do mieszkania kobiety przyszedł mężczyzna podający się za policjanta i zapytał o gotówkę. Pokrzywdzona wraz z mężczyzną udała się w głąb mieszkania po pieniądze. W tym czasie sąsiadka seniorki zaniepokojona głosami na wspólnym przedpokoju otworzyła drzwi od swojego mieszkania. Wtedy mężczyzna wybiegł z mieszkania pokrzywdzonej i uciekł w nieznanym kierunku. Dopiero wtedy kobieta zorientowała się, że mogła paść ofiarą oszusta. Gdyby nie reakcja sąsiadki, seniorka straciłaby swoje oszczędności.
Pamiętajmy! Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie im pieniędzy. Nigdy też nie informują o szczegółach prowadzonej akcji. W sytuacji gdy ktoś do nas dzwoni i podaje się za policjanta, funkcjonariusza ABW czy prokuratora prosząc o przekazanie mu pieniędzy, należy natychmiast skontaktować się z prawdziwą policją, najlepiej udając się osobiście do jednostki policji lub dzwoniąc na telefon alarmowy 112 – pamiętajmy, aby wykonując nowe połączenie telefoniczne, koniecznie rozłączyć się z dotychczasowym rozmówcą.
Apelujemy również do bliskich osób starszych – zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób.
Mieszkańcy, którzy w swoich miejscach zamieszkania sąsiadują ze starszymi osobami – bądźcie czujni, bo właśnie tak jak w opisanym wyżej przypadku, ta wzmożona czujność sąsiedzka uchroniła straszą kobietę przed oszustami.
Źródło: Policja Wałbrzyska. Więcej komunikatów w tagach policja.