Burmistrz Ewa Kocemba gospodarzem grupy roboczej ds. transportu

W dniu 16 stycznia 2020 roku w Domu Kultury w Lubawce odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. transportu. Tematem spotkania była budowa drogi S3/D11 (dawniej R11). Burmistrz Miasta Lubawka Ewa Kocemba gościła przedstawicieli Ministerstwa Infrastruktury, GDDKiA, RSD (Ředitelství silnic a dálnic – odpowiednik polskiej GDDKiA), Ministerstwa Transportu z Czech oraz lokalnych samorządowców z Polski i Czech.

Tematyka spotkania dotyczyła postępów w budowie drogi S3 i D11. Uczestnicy spotkania wymieniali spostrzeżenia związane z realizacją obu dróg.

– Liczę na to, że w związku z budową drogi S3 nie będzie blokady centrum Lubawki i ruch na stronę czeską odbędzie się płynnie i bez utrudnień. Bardzo ważne jest połączenie tego odcinak z drogą D11 […] Droga S3 do Lubawki jest bardzo ważna jeżeli chodzi o rozwój gospodarczy naszego rejonu – powiedziała burmistrz Ewa Kocemba.

Przypominamy, że nasza droga ekspresowa ma spotkać się po stronie czeskiej z drogą D11. O kontynuacji S3 za naszą południową granicą w ramach autostrady D11 mówi podpisane 11 lutego 2016 roku Memorandum o wzajemnych działaniach obu Państw Członkowskich UE.
23 stycznia 2017 roku Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podpisało z czeskim Ministerstwem Transportu Wspólne Oświadczenie w sprawie kontynuacji budowy połączenia drogowego S3-D11.

 – Po stronie polskiej realizowane są wszystkie założenia, jakie były wyznaczone od 2005 roku. Mamy nadzieję, że strona czeska również dochowa terminów. Chcemy również, aby odcinki drogi S3 i D11 spotkały się w tym samym miejscu i na tym samym poziomie […] Według planów do granicy polsko-czeskiej drogą S3 dojedziemy w II kwartale 2023 roku – powiedziała Lidia Markowska, Dyrektor Oddziału GDDKiA.

Po stronie czeskiej pojawiły się problemy z dokumentacją i sprawami majątkowymi działek, po których ma przebiegać droga. Ze wstępnych szacunków wynika, że budowa drogi rozpocznie się rok po zakończeniu S3 na terenie Polski. Cały odcinek powinien powstać w latach 2024-2028.

Na odcinku drogi ekspresowej S3 od Bolkowa do granicy państwa w Lubawce poza przebudową istniejącego układu drogowego, sieci i infrastruktury towarzyszącej zadanie obejmuje również wykonanie dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych Jaczków (po obu stronach drogi), 13 mostów oraz wiaduktów (nad i w ciągu drogi S3) o łącznej długości 2,2 km, 18 przejść ekologicznych (o funkcji dla zwierząt i hydrologicznych) oraz dwa tunele, które będą największym wyzwaniem. Jeden z tuneli będzie miał około 2 300 m długości. Będzie to najdłuższy tunel drogowy w Polsce drążony w skale, metodą górniczą. Wizualizacja tunelu została zaprezentowana podczas spotkania.

Spotkanie zorganizowane zostało w ramach projektu „Wspólnie rozwiązujemy problemy” dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Organizatorem spotkania było Europejskie Ugrupowanie Współpracy Terytorialnej NOVUM.  

Wizualizacja drogi S3 dostępna tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment