Budowa CPK i kolei dużych prędkości – szanse i zagrożenia

Z inicjatywy parlamentarzystek RP Zofii Czernow oraz Agnieszki Kołacz-Leszczyńskiej w krzeszowskiej sali Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Gminy Kamienna Góra odbyło się dziś (poniedziałek, 20 czerwca) zapowiadane spotkanie z mieszkańcami gminy Kamienna Góra pod nazwą Budowa CPK i kolei dużych prędkości – szanse i zagrożenia”.

Na spotkanie z parlamentarzystkami stawili się głównie mieszkańcy miejscowości Przedwojów i Czadrów, którzy obawiają się wywłaszczeń domów i skali zniszczeń, jaką niesie planowana w obecnym kształcie inwestycja budowy szybkiej kolei.

Podczas spotkania obecni byli również reporterzy “Uwagi”, programu emitowanego na antenie TVN.

Grupa parlamentarzystów popiera liczne protesty mieszkańców i samorządowców z gmin, na których terenie planowana jest budowa szybkiej kolei. Spotkania z mieszkańcami mają dać parlamentarzystom argumenty w dyskusji z rządem do zmiany decyzji budowania Centralnego Portu Komunikacyjnego i prowadzących do niego linii kolejowych dużych prędkości.

Przypominamy, że w ramach projektu CPK przewidziano realizację linii kolejowej dużych prędkości do 250 km/h, a także dla ruchu regionalnych ekspresów oraz pociągów towarowych mogących rozwijać prędkość do 160 km/h. Wśród zaplanowanych przez CPK wariantów przebiegu linii kolejowych znalazł się Ciąg nr 9 dotyczący naszego regionu i budowa nowej linii nr 268 Świdnica-Lubawka. Linia do granicy z Czechami ma być jedną z pierwszych realizowanych w ramach CPK. Według planów cały odcinek miał powstać już w 2027 roku.

Więcej informacji o CPK prezentujemy tutaj.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment