Briefing prasowy z wiceminister edukacji Marzeną Machałek

W dniu 4 marca 2019 roku w kamiennogórskim Biurze Poselskim Poseł Marzeny Machałek odbył się briefing prasowy z lokalnymi mediami. W briefingu wraz z wiceminister edukacji Marzeną Machałek uczestniczył Jarosław Gęborys – Starosta Kamiennogórski oraz Edyta Wyrostek – przewodnicząca Rady Powiatu.

Podczas spotkania minister poruszyła m.in. temat „Nowej Piątki PiS” – programów, które wdrażać będzie Prawo i Sprawiedliwość.

RODZINA – 500+ od pierwszego dziecka (już od 1 lipca).
MŁODZI – Brak podatku PIT dla pracowników do 26. roku życia.
PRACA – Obniżenie kosztów pracy (co najmniej dwukrotne podniesienie kosztów uzyskania przychodu oraz obniżenie PIT-u dla wszystkich pracujących).
STARSI I SŁABI – Emerytura + (dodatkowe 1100 zł dla każdego emeryta rocznie, już od tego roku).
INFRASTRUKTURA – Przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych (w Polsce w ciągu ostatnich kilkunastu lat połączenia autobusowe zostały zredukowane o połowę z prawie miliarda przejechanych kilometrów).

Nie zabrakło również informacji o wsparciu przez PiS dzieci z niepełnosprawnościami i ich rodziców. Minister zapewniała, że konsekwentnie są wdrażane kompleksowe działania dla osób z niepełnosprawnością. Zgodnie ze złożoną obietnicą powołany został Solidarnościowy Fundusz Wsparcia Osób Niepełnosprawnych, którego budżet już od 2020 roku ma wynieść 2 mld zł. Jedną z form wsparcia w ramach funduszu jest również program „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych”, który w tym roku ma wynieść 60 mln zł. W ramach tego programu gminy mogą otrzymać wsparcie finansowe do 50% kosztów realizacji usług opiekuńczych.

W świadczeniach uzupełniających programu Mama 4 Plus mają zostać uhonorowane osoby, które podejmując się trudu wychowania liczniejszej rodziny musiały zrezygnować z pracy zarobkowej. Uzyskanie prawa do takiego świadczenia nie będzie związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Minister odniosła się również do programu Maluch Plus. Zapowiedziała przeznaczenie na edycję programu aż 450 mln zł. już w 2019 roku. Przypomniała, że program Maluch Plus, obok programu Rodzina 500 Plus, jest jednym z głównych filarów polityki prorodzinnej PiS. Dzięki temu programowi m.in. zwiększy się liczba miejsc w żłobkach, powstaną nowe miejsca opieki dla dzieci a wiele istniejących miejsc otrzyma dofinansowanie do funkcjonowania. Poinformowała również o podpisanym już projekcie zmian w Karcie Nauczyciela, który pozwoli zrealizować zapowiadane podwyżki nauczycielom.

Starosta Kamiennogórski zwrócił uwagę na to, że przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przyczyni się znacznie do poprawy jakości życia mieszkańców Powiatu Kamiennogórskiego.

Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali, że nowy program przyjęty został z zadowoleniem i radością. Był wyczekiwany przez mieszkańców. Minister Marzena Machałek zwróciła uwagę na fakt, że PiS tym różni się od swoich poprzedników, że chce aby z owoców wzrostu gospodarczego korzystali wszyscy Polacy.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Briefing prasowy z wiceminister edukacji Marzeną Machałek”

Leave a Comment