Briefing burmistrza Janusza Chodasewicza ws. obligacji

W sali witrażowej kamiennogórskiego ratusza odbył się dziś (poniedziałek, 23 stycznia) briefing prasowy burmistrza Janusza Chodasewicza. Podczas briefingu burmistrz odniósł się do sprawy obligacji, które chce zaciągnąć na realizację dwóch inwestycji tj. budowę infrastruktury rekreacyjnej w tym basenów na terenie kamiennogórskiego zalewu oraz na budowę drogi do terenów zabudowy mieszkaniowej przy ul. Krzeszowskiej w Kamiennej Górze, o czym informowaliśmy wcześniej na naszym portalu.

Burmistrz przypominał, że łącznie na te dwa zadania miasto otrzymało dofinansowanie 15 mln zł. Po ogłoszonych trzech przetargach wiadomo już, że na zrealizowanie tych inwestycji potrzeba jeszcze ponad 11 mln zł. Emisja kolejnych obligacji miałaby pokryć tą różnicę. Odpowiedni projekt uchwały ma się znaleźć w porządku obrad najbliżej sesji. Niezrealizowanie tych inwestycji będzie skutkowało zwrotem otrzymanych już dotacji.

– Bez wkładu własnego miasto nie zrealizuje tych zamierzeń i będzie musiało oddać 15 milionów złotych pozyskanych już dotacji. Sytuacja finansowa miasta Kamienna Góra po wyemitowaniu obligacji za 11,2 mln zł nie zmieni się diametralnie. Wskaźnik zadłużenia nadal będzie na bezpiecznym poziomie, a my będziemy się jako miasto nadal rozwijać – mówi burmistrz JAausz Chodasewicz.

Kolejnym poruszonym tematem podczas briefingu prasowego było utrzymanie dróg na terenie gminy miejskiej Kamienna Góra. Prezes Spółki Mieszkaniowej Wojciech Smoliński tłumaczył i przepraszał za brak właściwego utrzymania dróg i chodników podczas sobotniej śnieżycy. Argumentował m.in., że opad był tak duży i powtarzający się, że nie udało się komfortowo mieszkańcom odśnieżyć dróg i przygotować chodników.

O tym, kto odpowiada za drogi na terenie Kamiennej Góry, informowaliśmy tutaj.

Share

Zobacz inne

One Thought to “Briefing burmistrza Janusza Chodasewicza ws. obligacji”

  1. Dariusz

    “Sytuacja finansowa miasta Kamienna Góra po wyemitowaniu obligacji za 11,2 mln zł nie zmieni się diametralnie.” Rozumiem, że to jakiś żart. Budżet KG na 2022 rok w zakresie inwestycji był uchwalony na 22 mln. Czyli obligacje na połowę tej kwoty to zapewne “pikuś” dla burmistrza. Ile lat będziemy to spłacać? Bo to MY będziemy na to łożyć kasę. Bez względu na to, co burmistrz twierdzi, to NASZA kasa, czy to wkład własny, czy dotacje. A on, jak obecnie rządzący, wydaje tą nie swoją kasę jak by to było “20 groszy, po które nie warto się schylać”. Siedzi pan na stołku burmistrza, a nie w bujanym fotelu panie Chodasewicz.
    Pan Smoliński przepraszał? Jeździłęm po mieście w sobotę. Pomimo wcześniejszych komunikatów IMiGW widziałęm ZERO pługo-piaskarek. Do dzisiaj stan dróg i chodników to jest porażka. Pan prezes jest zdziwiony obecnością śniegu w styczniu? A może czeka, aż ludzie połamią sobie ręce i nogi i będzie musiał płacić im odszkodowania? Ach tak, zapomniałem, to przecież nie z jego pieniędzy, tylko Spółki Mieszkaniowej. Wspólnoty mieszkaniowe MUSZĄ mieć odśnieżone chodniki, dla Spółki “opad jest za duży i powtarzający się”, żeby “komfortowo … odśnieżyć”. A ja myślałem (tak, zdarza mi się), że komfort mają mieć mieszkańcy, a nie odśnieżający. Zadanie MA BYĆ wykonane, a do dzisiaj nie jest.

Leave a Comment