Bitwa pod Strugą

Dnia 13 maja 2017 roku w Strudze odbyła się zapowiadana wielka inscenizacja z udziałem ponad stu rekonstruktorów, armat i koni. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminę Stare Bogaczowice, Miasto Szczawno-Zdrój, Pałac Struga oraz Uzdrowisko Szczawno-Jedlina S.A. i upamiętniało 210. rocznicę Bitwy pod Strugą (Adelsbach).

Wydarzenie rozpoczęło się już 12 maja (piątek) uroczystościami pod Pomnikiem Ułanów Legii Nadwiślańskiej z udziałem pododdziału Wojska Polskiego, lokalnych władz oraz instytucji.

Inscenizacja Bitwy pod Strugą została zorganizowana po raz pierwszy i ma na stałe wpisać się do kalendarza imprez organizowanych w naszym regionie. Licznie zebrani mieszkańcy okolic byli świadkami inscenizacji na polach w sąsiedztwie pomnika Ułanów Legii Nadwiślańskiej, upamiętniającej zwycięską bitwę polskich ułanów, którą stoczyli z Prusakami 15 maja 1807 roku.

Po zakończeniu inscenizacji bitwy, przy pomniku odbył się uroczysty apel z salwą honorową strzałów armatnich. Dzień zakończyło zwiedzanie obozu rekonstruktorów na terenie Pałacu w Strudze.

Dnia 14 maja (niedziela) organizatorzy zaplanowali Mszę Świętą w Kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Szczawnie-Zdroju oraz przemarsz rekonstruktorów ulicami Szczawna-Zdroju wraz z uroczystym zakończeniem.

To kilkudniowe wydarzenie ma szansę stać się jedną z ważniejszych imprez historycznych organizowanych w naszym regionie.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment