Biskup Stanisław Dowlaszewicz ogłoszony “znamienitym synem”

Miło nam poinformować, że biskup Stanisław Dowlaszewicz, pełniący misję w Archidiecezji Santa Cruz w Boliwii, został odznaczony Krzyżem Orderu Kapitana Ñuflo de Cháveza i ogłoszony przez miasto jego “znamienitym synem”. Gratulujemy.

Przypominamy, że biskup Stanisław wzrastał jako chłopiec w Ptaszkowie (gm. Kamienna Góra). Od 35 lat jest misjonarzem w dalekiej Boliwii, a od 2009 roku Honorowym Obywatelem Miasta Kamiennej Góry.

Biskup Stanisław Dowlaszewicz urodził się 20 września 1957 roku w Podedworcach koło Grodna (obecnie Białoruś). Kiedy miał 2 lata, z rodzicami w ramach repatriacji przybył do Polski.  Po skończeniu gimnazjum wstąpił w Krakowie do zakonu franciszkanów (Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych). Tam 2 czerwca 1984 roku otrzymał święcenia kapłańskie. Przed wyjazdem na misje pracował w kilku klasztorach Prowincji krakowskiej. Do Boliwii przybył w listopadzie 1986 roku. Był proboszczem w parafii Nuestra Seńora de las Mercedes w Montero, leżącym w departamencie Santa Cruz. Był sekretarzem franciszkańskiej Kustodii boliwijskiej. 14 lat był kapelanem wojskowym. 5 lat pełnił obowiązki wikariusza diecezjalnego w północnej części archidiecezji Santa Cruz. 13 marca 2001 roku przyjął sakrę biskupią w bazylice katedralnej św. Wawrzyńca w Santa Cruz. Jego zawołaniem są słowa św. Maksymiliana M. Kolbego: “Sólo el amor crea” (Tylko miłość jest twórcza). Obecnie jest biskupem pomocniczym boliwijskiej diecezji Santa Cruz. W roku 2009 kamiennogórscy radni nadali mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Kamiennej Góry.

Biskup Stanisław niejednokrotnie odprawiał Mszę św. w kościele pw. Maksymiliana Kolbe w Czadrowie. W roku 2016 poświęcił odrestaurowaną w miejscowości kapliczkę, o czym informowaliśmy tutaj.

Share

Zobacz również

Leave a Reply