Bezpłatne opaski systemu WRP

Przypominamy, że Urząd Miasta w Kamiennej Górze włączył się do systemu Wspomagania Ratownictwa Pacjenta. Dla mieszkańców Kamiennej Góry jest dostępnych jeszcze ok. 90 elektronicznych opasek, które mogą uratować życie. Można je otrzymać bezpłatnie.

W opaski systemu WRP powinny zaopatrzyć się osoby: niepełnosprawne, przewlekłe chore, zagrożone nagłymi atakami chorób takich jak np. cukrzyca, schorzenia serca, padaczka, choroba Alzheimera, itd.

Miasto Kamienna Góra, aby umożliwić mieszkańcom skorzystanie z systemu, wydało 5 tys. złotych. Pozwala to wyposażyć w opaski ok. 150 osób.

Aby bezpłatnie otrzymać bransoletkę należy pobrać w ratuszu stosowny wniosek, który jest dostępny w pokoju 301 – w wydziale promocji i spraw obywatelskich lub w biurze rady miejskiej. Wniosek wypełnia lekarz chorego, a następnie indywidualnie zakodowana opaska, jest wysyłana na wskazany w nim adres.

Jak działają opaski?

Każda z nich posiada indywidualny numer, który pozwala zidentyfikować w bazie danych WRP tożsamość jej posiadacza i schorzenia, na które cierpi. To ważne np. w przypadku nagłego zasłabnięcia. Ekipa pogotowia ratunkowego, wezwana na miejsce np. przez przypadkowych przechodniów, może dzięki temu szybko zaordynować konieczne leki. Do bazy danych można wpisać także inne informacje związane z chorym np. uczulenie na wybrane substancje.

Bransoletki są bezobsługowe i nie wymagają wymiany baterii. Gwarantują bezpieczeństwo danych. Dostęp do wrażliwych informacji o pacjencie mają tylko upoważnione osoby. Podstawowe informacje takie jak: imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer telefonu do bliskich chorego, można odczytać z opaski, dzięki zainstalowanej w smartfonie aplikacji.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment