Aglomeracyjny korytarz z S3

O tym, jak najlepiej połączyć miejscowości Aglomeracji Wałbrzyskiej z budowaną drogą ekspresową S3 rozmawiano w czwartek (29 marca) w Szczawnie Zdroju. W spotkaniu uczestniczyli marszałkowie województwa oraz samorządowcy.

Rozważane są trzy propozycje korytarza, który miałyby połączyć gminy aglomeracji, poprzez Wałbrzych z węzłem Bolków. Pierwszy prowadzić ma przez Świebodzice i Dobromierz, drogami krajowymi nr 35,34 i 5, drugi przez Boguszów Gorce i Kamienną Górę drogą wojewódzką 367, a trzeci korytarz wieść miałby przez Sady Górne drogą wojewódzką 375, powiatową 2796 i krajową 5. Technicznym opracowaniem tych koncepcji zająć ma się Instytut Rozwoju Terytorialnego. Do końca maja przedłoży on projekty Zarządowi Województwa. Ten z kolei wskaże jedno z rozwiązań, które zarekomenduje do realizacji Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Zaproponowane rozwiązania wzbudziły gorącą dyskusję. Każdemu z obecnych na spotkaniu samorządowców najbardziej pasowałaby koncepcja przebiegająca najbliżej jego miejscowości. Reprezentujący Kamienną Górę burmistrz Krzysztof Świątek słusznie zwrócił uwagę, że koncepcja połączenia Wałbrzycha z drogą S3 przez Boguszów Gorce przebiegałaby w paśmie istniejącej już dzisiaj drogi wojewódzkiej, której remont planowany jest od dawna i tak czy tak będzie realizowany. Dodatkowo, wydaje się, że łącznik ten będzie najkrótszym i najtańszym rozwiązaniem.

Krzysztof Świątek zamierza też rozmawiać o wspólnym lobbowaniu za „kamiennogórskim łącznikiem” z pozostałymi samorządowcami naszego regionu podczas konwentu wójtów i burmistrzów powiatu kamiennogórskiego, który prawdopodobnie odbędzie się zaraz po świętach.Share

Zobacz inne

Leave a Comment