Afrykarium – ZOO Wrocław

Na serwisie czadrow.pl prezentujemy relacje z ciekawych miejsc i wydarzeń w regionie. Staramy się prezentować miejsca warte uwagi w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od naszego sołectwa. Wybrane z nich znajdują się w grupie Poznaj nasz region. Tam można przekonać się w jak atrakcyjnym regionie Polski położone jest nasze sołectwo. W grupie tej zostały również zaprezentowane dwa ogrody zoologiczne. Jeden w czeskim Dvur Kralove i ZOO Farma w Łącznej, która w 2013 roku uzyskała status ogrodu zoologicznego.

Jak ogólnie wiadomo również w oddalonym Wrocławiu znajduje się ZOO i jest to najstarszy ogród zoologiczny w Polsce. Na szczególną uwagę zasługuje jednak znajdujący się na terenie ogrodu kompleks Afrykarium, który postanowiliśmy zaprezentować na naszym serwisie.
Jest to unikatowy na skalę światową i pierwszy tego typu obiekt w Polsce przedstawiający różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 milionów litrów wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, plaże Wybrzeża Szkieletów (Namibia) i Dżunglę dorzecza Kongo.

Obiekt podzielono na część zewnętrzną prezentującą wybrzeże Namibii w postaci dwóch basenów z plażami dla kotików afrykańskich oraz pingwinów przylądkowych rozdzielonych od siebie budynkiem w kształcie statku, w którym ulokowano restauracje z tarasem widokowym oraz część wewnętrzną z budynkiem, w którym prezentowane są ekspozycje czterech biotopów:

Fauna plaży i rafy koralowej Morza Czerwonego z basenem.
Fauna Afryki Wschodniej z basenem hipopotamów nilowych oraz rybami jezior Malawi i Tanganika.
Fauna Kanału Mozambickiego z basenem prezentująca m.in. płaszczki i rekiny brunatne.
Fauna dżungli Konga z basenami manatów i krokodyli nilowych oraz ptakami.

Cały kompleks liczy 19 akwariów, basenów i zbiorników o łącznej powierzchni 4,6 tys. m2 i pojemności ponad 15 milionów litrów wody. Budowa obiektu kosztowała 220 milionów złotych.
Zapraszamy do odwiedzenia tego kompleksu. Więcej informacji na oficjalnej witrynie Afrykarium.

Zobacz inne

Leave a Comment