81. rocznica wybuchu II wojny światowej

Przypominamy, że 1 września 2020 roku przypada 81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Tego dnia o godz. 4:00 pod pomnikiem Obrońców Wybrzeża na Westerplatte rozpoczną się uroczystości, które od tego roku organizuje Wojsko Polskie.

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września 1939 roku wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej.

Wojska niemieckie rozpoczęły działania zbrojne o godzinie 4.45 salwami pancernika „Schleswig-Holstein” oddanymi w kierunku Westerplatte.
Oddziały polskie pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 roku broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza. Według rożnych źródeł, gdy wybuchły walki, w polskiej składnicy przebywało 210-240 Polaków. W walkach poległo 15 polskich żołnierzy, około 30 zostało rannych. Liczbę zabitych po stronie niemieckiej szacuje się na 50 żołnierzy, rannych – na około 120.

Zobacz inne

Leave a Comment