80. rocznica wybuchu II wojny światowej – Wmurowano kamień węgielny

Główne uroczystości związane z przypadającą dzisiaj 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, rozpoczęto na Westerplatte. Przypominamy, że pierwsza bitwa II wojny światowej odbyła się na półwyspie Westerplatte w dniach 1-7 września 1939 roku. To właśnie 1 września 1939 roku Westerplatte na stałe wpisało się do globalnej historii wielkich konfliktów.

W dniu 1 września 2019 roku wmurowano kamień węgielny pod budowę Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 roku. Wmurowanie kamienia dokonano w budynku Elektrowni na Westerplatte. Udział w wydarzeniu wzięli Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki, Marszałek Senatu Stanisław Karczewski, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński, Sekretarz Stanu w  Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosław Sellin, Arcybiskup Metropolita Gdański Sławoj Leszek Głódź. 

Historia (wikipedia.org)

W dniu 18 sierpnia pancernik „Schleswig-Holstein” wypłynął z Kilonii, opuszczając terytorium III Rzeszy 23 sierpnia (po krótkich postojach w Zatoce Strand i Świnoujściu), wpływając do Gdańska 25 sierpnia z „wizytą kurtuazyjną”, zacumował w kanale portowym 150 m od Westerplatte, jednak w rzeczywistości pancernik miał rozkaz tam być w momencie wybuchu wojny w dniu 26 sierpnia. Z powodu przesunięcia daty ataku na Polskę z 26 sierpnia na 1 września (w rezultacie podpisania przez Wielką Brytanię i Polskę umowy o układzie sojuszy w dniu 25 sierpnia 1939 roku i także z powodu poinformowania Hitlera, iż Włochy wahały się wypełnienia zobowiązań w ramach paktu stalowego), pancernik był zmuszony pozostać tam przez kolejne sześć dni, zanim hasło „Fiske” zostało wysłane i zajęcie Gdańska mogło się rozpocząć.

W dniu 26 sierpnia kmdr Gustav Kleikamp przesunął „Schleswiga-Holsteina” w górę kanału pomiędzy Gdańskiem a Westerplatte. Major Henryk Sucharski postawił swój garnizon w stan najwyższej gotowości.

W nocy z 31 sierpnia na 1 września żołnierze polscy broniący Westerplatte czuwali – na stanowiskach znajdowała się ⅓ załogi. Reszta spała, gotowa do akcji w przeciągu kilku minut od ogłoszenia alarmu. Tymczasem ok. 400 m od polskiej placówki, przy twierdzy Wisłoujście, pod osłoną nocy zeszła na ląd z pokładu „Schleswiga-Holsteina” kompania szturmowa Kriegsmarine. Potężne działa pancernika były wymierzone w Westerplatte. Dowódca okrętu kmdr Kleikamp znał datę ataku – 1 września, godz. 4:45. Wyokrętowani żołnierze zajęli pozycje wyjściowe do ataku przy murze okalającym składnicę od południowego wschodu. Niemieccy saperzy w kilku miejscach podłożyli ładunki wybuchowe, aby tuż przed rozpoczęciem się ataku wykonać wyłomy w ogrodzeniu.

Ok. godz. 4:00 „Schleswig-Holstein” podniósł cumy i przemieścił się do Zakrętu Pięciu Gwizdków, skąd miał lepsze pole ostrzału. O godz. 4:43 w dzienniku pokładowym zapisano: „Okręt idzie do ataku na Westerplatte”.

Westerplatte galeria.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment