730 urodziny Czadrowa

Przy boisku sportowym w Czadrowie (gm. Kamienna Góra) trwa dziś (sobota, 23 lipca) zapowiadany festyn z okazji jubileuszu 730-lecia wsi. Festyn poprzedziła uroczysta msza św. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbe.

Wioska indiańska, Komisarz Lew, pizza z pieca, dmuchańce, Kucykowo z Lubawki, OSP Pisarzowice występ zespołu Olga, Podzamek Boys i licytacje to tylko część atrakcji przygotowanych przez organizatora. Festyn zakończy dyskoteka, na której o repertuar zadba Gra To Dobrze.


Rys historyczny

Czadrów należy do najstarszych wsi w okolicy Kamiennej Góry. Istniał już w drugiej połowie XIII w., ponieważ dokument z 1292 roku, którym książę świdnicki Bolko I Surowy darował uposażenie świeżo osiadłym w Krzeszowie cystersom, wymieniał wśród innych wsi także Czadrów. Od tego momentu, aż do kasaty dóbr klasztornych w 1810 roku, Czadrów należał do cystersów w Krzeszowie i dzielił jego losy. Do najtragiczniejszych należy rok 1426, w którym dokonano zniszczenia Czadrowa. Wówczas oddziały husyckie zaatakowały Kamienną Górę. Po zaciętej walce i nieudanej próbie zdobycia miasta odstąpiono od dalszego oblężenia. Pomimo że Kamienna Góra się obroniła, poniosła spore szkody od ognia. Wracając spod Kamiennej Góry, dokonano zniszczenia Czadrowa, spalono klasztor w Krzeszowie i zamordowano około 70 mnichów. Podczas tego zdarzenia Opactwo doznało wielu zniszczeń a wraz z nim Czadrów.

Zobacz herb Czadrowa.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment