7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty

Informujemy, iż dnia 21 lipca w Sokołowsku rusza 7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty.

Ponad 40 artystów z całego świata. Wśród nich czołowa przedstawicielka sztuki feministycznej Valie Export z Austrii, prekursor sztuki performance w Polsce, Zbigniew Warpechowski i Bruce Barber – interdyscyplinarny artysta kanadyjski, którego prace można było zobaczyć m.in. na biennale w Paryżu czy Sydney. Działania perfomatywne, realizacje dźwiękowe, instalacje, interwencje w przestrzeń publiczną, otwarta scena dla młodych twórców, projekcje i wystawy. Tak zapowiada się 7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty, który w dniach 21 – 25 lipca odbędzie się w Sokołowsku. Organizatorem festiwalu jest Fundacja In Situ.

Performance, instalacje, interwencje

Tegoroczna edycja Kontekstów dedykowana jest legendarnemu galerzyście i historykowi sztuki, Andrzejowi Mroczkowi, a jej tematem przewodnim, z którym zmierzą się zaproszeni do Sokołowska światowej sławy artyści, performerzy, filmowcy i muzycy jest enigmatyczne „Tak to jest”. Swoją interpretację tematu przewodniego 7. Kontekstów zaprezentują m.in. pionierka sztuki konceptualnej Ewa Partum, która instalacją z czarnych parasolek odda hołd polskim kobietom, przedstawicielka body artu z Norwegii Franzisca Siegrist, która podejmie próbę pokonania granic własnego ciała oraz kanadyjski duet Bean – Lounder z interaktywnym działaniem odnoszącym się do Sokołowska jako uzdrawiającego miejsca konfrontacji. Zobaczymy również instalację Joanny Rajkowskiej znanej z takich projektów jak „Pozdrowienia z Alej Jerozolimskich” i „Dotleniacz” oraz realizację dźwiękową Ralfa Petersa z grupy Korperschlaffklang, który korzystając z narzędzia jakim jest głos zmierzy się z konstatacjami uczestników festiwalu dotyczącymi kondycji współczesnego świata. Nie zabraknie również działań z udziałem lokalnej społeczności, w tym m.in. „Muzeum Społecznego” wieloletniego członka Akademii Ruchu, Krzysztofa Żwirblisa. – Chcemy sprowokować artystów do podjęcia kwestii dotyczących ich postaw wobec problemów o charakterze społecznym, politycznym, estetycznym czy filozoficznym. To, co widz zobaczy podczas festiwalu stanowić będzie reakcją artystyczną na stan bieżących wydarzeń – niełatwej sytuacji, w jakiej znajduje się obecnie świat – wyjaśnia koncepcję tegorocznych Kontekstów kuratorka festiwalu, Małgorzata Sady.

Wystawa, filmy, dyskusje

Na program 7. Kontekstów, poza działaniami performatywnymi, składają się projekcje filmowe, interwencje w przestrzeń publiczną oraz wystawy, którym towarzyszyć będą dyskusje, prezentacje miejsc sztuki i warsztaty. Jednym z najważniejszych wydarzeń tegorocznej edycji festiwalu będzie wystawa dokumentująca działalność kultowej galerii Labirynt prowadzonej w Lublinie przez Andrzeja Mroczka, który w niesprzyjających latach 70-tych stworzył w Polsce miejsce otwarte na działania nieszablonowe, awangardowe i eksperymentalne, prowadzące działalność niezależną wobec oficjalnych tendencji i wewnętrznych układów galeryjnych. Uzupełnieniem wystawy będzie panel dyskusyjny „Ulotność zawiera się w nieobecności – Andrzej Mroczek In Memoriam”. W programie festiwalu znalazł się również przegląd filmów Valie Export – artystki intermedialnej, czołowej przedstawicielki sztuki feministycznej, performerki, akcjonistki. Artystka, której prace pokazywane były m.in. w Tate Modern w Londynie, Centre Pompidou w Paryżu czy MOMA w Nowym Jorku, przyjedzie do Sokołowska, aby zaprezentować filmy dokumentujące jej twórczość. Poza wideo Valie Export na Kontekstach będzie można zobaczyć filmy z londyńskiego LUXa – największego na świecie żywego archiwum filmów artystycznych. Projekcjom towarzyszyć będzie spotkanie z jego dyrektorem Benjaminem Cookiem.

Dialog uznanych artystów z twórcami młodego pokolenia

W Kontekstach, poza artystami o międzynarodowej renomie, udział wezmą twórcy młodego pokolenia. Wśród początkujących artystów, których będzie można spotkać na Kontekstach, na uwagę zasługują Zofia Kuligowska, Igor Stahniv, Witalii Shulpiak czy Jagoda Kozon. W tym roku po raz pierwszy uruchomiona zostanie Platforma Otwarta, której celem jest umożliwienie młodym artystom zaprezentowania ich realizacji. Osoby zainteresowane nadal mogą zgłaszać swoje propozycje kontaktując się z organizatorami festiwalu. – Festiwal Konteksty oferuje unikalne warunki ku spotkaniu artystów doświadczonych, autorytetów ze świata sztuki z młodymi twórcami zarówno na platformie artystycznej jak i osobistej – mówi kuratorka festiwalu, Małgorzata Sady. Znika również bariera pomiędzy artystami a uczestnikami festiwalu, kiedy wieczorami wszyscy spotykają się na trwających do białego rana potańcówkach.

Sokołowsko, czyli gdzie?

Sokołowsko to niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku, oddalona 15 km od Wałbrzycha. Odkryta na nowo przez Fundację In Situ, tworzącą tam Laboratorium Kultury. Mekka dla artystów z całego świata, miejsce festiwali, wystaw, projekcji, pokazów i spotkań poświęconych sztuce współczesnej, filmowi i muzyce eksperymentalnej.

***

Artyści biorący udział w Kontekstach:

Performance: Alastair MacLennan, Valie Export, Zbigniew Warpechowski, Ewa Partum, Bruce Barber, Zdzisław Kwiatkowski, Janusz Bałdyga, Przemysław Kwiek , Marlene Haring, Katharina Jej, Franziska Siegrit, Jasmine Schaitl, Zofia Kuligowska, Witalii Shulpiak, Marta Kotwica, Jagoda Kozon, Igor Stahniv // Realizacje dźwiękowe: Ralf Peters, Rob Mazurek // Miejsca w miejscu: Liverpool Hope University, Galeria Labirynt, LUX (Benjamin Cook), Bread Metters (Ines Amado) // Sztuka w wymiarze społecznym: Robert Bean, Barbara Lounder, Krzysztof Żwirblis, Joanna Rajkowska // Instalacje: Katy Connor, Andreas Savva, Agnieszka Zalotyńska // Projekcje filmowe: Józef Robakowski, Fundacja Arton // Andrzej Mroczek In Memoriam: Janusz Zagrodzki, Wojciech Stefanik, Tadeusz Mroczek, Dobrosław Bagiński, Aniela Mroczek, Maria Mroczek, Waldemar Tatarczuk // Platforma Otwarta: Irmina Rusicka, Kasper Lecnim, Izabella Ołdak i in.

Share

Zobacz inne

One Thought to “7. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Efemerycznej Konteksty”

Leave a Comment