7-letni chłopiec wbiegł pod nadjeżdżający samochód. Trzy wypadki drogowe

Na terenie Wałbrzycha, w ciągu jednej doby, doszło do trzech wypadków drogowych. Ranne zostały 4 osoby, w tym 7-letni chłopiec, który wbiegł prosto pod nadjeżdżający samochód. Policjanci apelują po raz kolejny do osób prowadzących różnego typu pojazdy oraz pieszych o zachowanie ostrożności na drogach.

Do pierwszego zdarzenia drogowego doszło tuż po godz. 5 rano przy ul. Uczniowskiej w Wałbrzychu. Kierujący samochodem Toyota 49-letni mieszkaniec Wałbrzycha w wyniku nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu doprowadził do zderzenia z prawidłowo jadącym Nissanem kierowanym przez 27-letnią kobietę. Oboje kierujący zostali przewiezieni do szpitala i po udzieleniu pomocy medycznej zwolnieni do domu.

Drugi wypadek wydarzył się około godz. 8 na ul. Głównej w Wałbrzychu. Kierujący samochodem Opel 51-letni mężczyzna nie ustąpił pierwszeństwa pieszej i na oznakowanym przejściu dla pieszych potrącił 29-letnią kobietę. Piesza z obrażeniami obojczyka została przewieziona do szpitala, gdzie pozostała na obserwacji.

Trzecie zdarzenie drogowe miało miejsce około godz. 17 na ul. Niepodległości w Wałbrzychu. 7-letni chłopiec wybiegł na jezdnię zza zaparkowanego pojazdu wprost pod prawidłowo jadący samochód Fiat kierowany przez 26-letnią kobietę. Małoletni z urazem głowy, nie zagrażającym życiu został przewieziony do szpitala, gdzie pozostał na obserwacji.

We wszystkich przypadkach funkcjonariusze KMP w Wałbrzychu prowadzą czynności zmierzające do wyjaśnienia wszelkich okoliczności wypadków.

Pamiętajmy, dostosujmy prędkość do zmieniających się warunków atmosferycznych. Opady deszczu czy lokalne przymrozki sprawiają, że drogi są śliskie. Dlatego noga z gazu. Odpowiadasz za życie i zdrowie innych osób bardzo często swoich bliskich.

Wszystkim przypominamy także inne ważne przepisy Kodeksu drogowego. Wyprzedzanie przed lub na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się celem udzielenia pierwszeństwa pieszym, a także nieudzielne pierwszeństwa pieszemu na drodze są innymi powodami wypadków drogowych, tym razem z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego pamiętajmy, aby przy dojeżdżaniu do przejścia dla pieszych zawsze zachować szczególną ostrożność. Widząc pieszego zwolnijmy, by w przypadku jego wejścia na jezdnię w sposób bezpieczny zatrzymać swój pojazd.

Apelujemy także do pieszych. Przy niesprzyjającej pogodzie oraz w porze od zmierzchu do świtu obowiązkowo używajmy odzieży z elementami odblaskowymi. Kierujący będą w stanie zobaczyć nas w dalszej odległości, a to daje możliwość szybszej reakcji na wystąpienie ewentualnych zagrożeń na drodze. Pamiętajmy także, że przed wejściem na jezdnię należy się rozejrzeć. Wtargnięcie pod nadjeżdżający pojazd także na przejściu dla pieszych jest niedozwolone.

Apelujemy także do motocyklistów, aby nie przekraczali dozwolonej prędkości oraz nie wyprzedzali w miejscach niedozwolonych. Są oni niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego i każde zdarzenie z ich udziałem może zakończyć się tragicznie w skutkach. Użytkownicy samochodów natomiast przy włączaniu się do ruchu, zmianie pasa ruchu oraz kierunku jazdy powinni zachować ostrożność i za każdym razem spoglądać w lusterka wsteczne. Motocykl może przecież nadjechać w każdym momencie. Obie strony mają oczywiście obowiązek korzystać z zapisanej w Kodeksie Drogowym zasady ograniczonego zaufania.

Pamiętajmy także, że poza przepisami ważny jest także zdrowy rozsądek. Zawsze miejmy na uwadze bezpieczeństwo własne, swoich bliskich oraz innych osób.

Źródło: Policja Wałbrzyska. Więcej komunikatów w tagach policja.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment