7. Hommage à Kieślowski

W dniach 7-10 września 2017 roku odbędzie się 7. Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. W tym sezonie udział wezmą m.in.: Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Piesiewicz, Kazimierz Kutz, Krzysztof Zanussi.

Portal czadrow.pl uczestniczy w tym wydarzeniu od roku 2013. Nasze relacje dostępne tutaj.

Informacja prasowa.

Śmieszno-smutne historie o trudach i pięknie codzienności, narodowych traumach i wchodzeniu w dojrzałe życie. 7. Edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski zgłębia tajniki sztuki ironii i humoru w europejskim kinie.

Co roku od 2011 roku Sokołowsko, malownicza miejscowość koło Wałbrzycha i miejsce ważne w życiu Krzysztofa Kieślowskiego, obchodzi święto kina. W tym roku, od 7 do 10 września, festiwal odsłoni tajniki sztuki humoru i (auto)ironii w kinie polskim lat dziewięćdziesiątych. Wybitni polscy twórcy filmowi: Kazimierz Kutz, Krzysztof Piesiewicz i Zbigniew Zamachowski w rozmowach po filmach „Biały” (1994), „Zawrócony” (1994) i „Dekalog, Dziesięć” (1988) odniosą się do tła historyczno-społecznego, w jakim tworzyli swoje filmy i rzeczywistości tamtych lat. W rozmowach wokół tych i innych filmów opowiedzą także, jak postrzegają dzisiaj wpływ polityki, sztuki i kultury na swoje życie, wybory etyczne i artystyczne.

„Najbardziej lubię widzów, którzy mówią mi, że film jest o nich albo że coś dla nich znaczył, i takich, w których coś zmienił” – tak Krzysztof Kieślowski mówił w swej rozmowie z Danutą Stok o transformacyjnej mocy, jaką ma sztuka i najważniejszej więzi, jaką jest relacja człowiek – człowiek. Festiwal, podejmując tę
myśl, zaprosił twórców i ich filmy do Sokołowska w przekonaniu, że mają one w sobie siłę i przekaz potrafiący zmienić na moment nasze postrzeganie oraz patrzeć i żyć – uważniej.

Na program festiwalu składają się trzy sekcje. W sekcji Re:Interpretacje (fabuły europejskie) pokazany zostanie przedpremierowo w Polsce wybitny film węgierskiej reżyserki Ildikó Enyedi, sytuujący tajemniczą opowieść o miłości, współczuciu i pragnieniu dotyku w sterylnej, nowoczesnej ubojni na peryferiach Budapesztu. Metaforyczny obraz „Dusza i ciało” („On Body and Soul”) zachwycił zarówno widzów, krytykę filmową, jak i jury 67. MFF w Berlinie i zdobył najważniejszą nagrodę Berlinale – Złotego Niedźwiedzia. Film otworzy sekcję „Re:Interpretacje”. Kino tworzone przez kobiety to również „Pożegnanie z Europą” („Stefan Zweig: Farewell to Europe”). Maria Schrader, sławna aktorka i reżyserka niemiecka, opowiada w swym najnowszym filmie o tragicznych skutkach emigracji politycznej Stefana Zweiga, pisarza austriackiego.
Głośny czesko-słowacki film „Brud” („Filthy”) Terezy Nvotovej to przykład kina zbuntowanego, rozliczającego się z mechanizmami obojętności wobec różnych form przemocy. Czeskie kino jest szczególnie silnie reprezentowane na tegorocznym festiwalu. Obok nowego filmu Bohdana Slámy „Baba z lodu” („Ice Mother”), czesko-słowacko-francuskiej koprodukcji, festiwal pokaże polsko-czeską koprodukcję „Droga do Rzymu” („Journey to Rome”) w reżyserii Tomasza Mielnika – absolwenta czeskiej FAMU – oraz ostatni film Petra Zelenki, jednego z najbardziej twórczych dramaturgów, scenarzystów i reżyserów kina europejskiego: „Zagubieni” („Lost in Munich”) rozliczający się, z typową dla Zelenki inteligencją, ironią, humorem i zamiłowaniem do charakterów tragikomicznych i chaplinowskich wręcz sytuacji bez wyjścia, z narodową traumą Czechów – traktatem monachijskim. Serbska komedia o czwórce aktorów nieudaczników pt.
„Stado” („Herd”) w reż. Nikoli Kojo uzupełnia spojrzenie Zelenki, bawiąc się odwiecznym tematem nieprzystawalności sztuki do realiów polityki zabarwionej nacjonalizmem, w jej konkretnie odczuwalnej formie: niemożności zdobycia pieniędzy na film, gdy nie należy się do grupy zwycięzców. Jak co roku festiwal do końca trzyma w tajemnicy film-niespodziankę dla widzów i gości, o której w tym roku wiadomo tylko tyle, że będzie to zaskakujący film włoski. Kuratorem sekcji Re:Interpretacje jest Dorota Paciarelli, jednocześnie od 2016 roku dyrektor ds. programowych.

Wyraźny profil pokazuje tegoroczna sekcja dokumentalna Bez Fikcji!, kierowana po raz pierwszy przez filmoznawcę UAM w Poznaniu, Piotra Pławuszewskiego, stawiającego na spotkania z codziennością, tak jak postrzegają ją młode twórczynie. W tym roku dominują bowiem w programie kobiety, obserwujące uważnie i badające przestrzeń międzyludzką polskie dokumentalistki młodego pokolenia. Przykładami takich filmów są: „Nauka” („Education”) Emi Buchwald, „Więzi” („Close Ties”) Zofii Kowalewskiej, „Trzy rozmowy o życiu” („Three Conversations on Life”) Julii Staniszewskiej, „Polonez” („Polonaise”) Agnieszki Elbanowskiej czy „Pani Rena od Aniołów” („Miss Rena of Angels”) Aleksandry Folczak. Świat duchowy, wewnętrzne zmagania z niedoskonałościami ciała i psychiki, próby przezwyciężenia norm, które ograniczają naszą wolność, i dążenie do osobistego szczęścia podejmują filmy „Zwyczajny film autystyczny” („Normal Autistic Film”) Miroslava Janka, nagrodzony na festiwalu w Wenecji nagrodą Premio Orizzonti di Venezia włoski dokument kinowy „Liberami” oraz włoski dokument, nie tylko dla mężczyzn, pod tytułem „Crazy for Football: The Craziest World Cup” w reż. Volfango De Biasi, laureata prestiżowej nagrody Premio di David Donatello za najlepszy dokument włoski 2016.

W sekcji Hommage à Kieślowski festiwal kłania się tym razem z wielkim uznaniem i szacunkiem twórcom polskiego kina i mistrzom szkoły polskiej z pokolenia Krzysztofa Kieślowskiego i twórcom od niego starszym, których cenił wysoko i którzy mieli na niego – jak Kazimierz Karabasz – duży wpływ artystyczny. Obok
obrazów takich jak „Dekalog X” czy „Trzy kolory: Biały” („Three Colors: White”) Krzysztofa Kieślowskiego, festiwal przypomni kultową komedię Kazimierza Kutza pt. „Zawrócony” („Reverted”), na którego pokaz osobiście zaprosi reżyser filmu, scenarzysta, były senator RP: Kazimierz Kutz. Gościem specjalnym siódmej edycji będzie jeden z najbardziej znanych i lubianych aktorów, wyjątkowe zjawisko w kinie polskim i aktor Teatru Narodowego: Zbigniew Zamachowski. O jego poszukiwaniach artystycznych, niezapomnianych kreacjach i doświadczeniach w pracy z Krzysztofem Kieślowskim, ale przede wszystkim z jego przyjacielem i
mentorem czasu młodości, Kazimierzem Kutzem i współpracy z reżyserami zagranicznymi, rozmawiać będą Dorota Paciarelli, Kazimierz Kutz i inni zaproszeni goście. Szczególnym wydarzeniem tej sekcji będzie premierowy pokaz filmu „Intensywność patrzenia” Andrzeja Sapiji o klasyku polskiego kina, Kazimierzu
Karabaszu, uhonorowanym w tym roku tytułem doktora honoris causa PWSFTviT. Sam o sobie Kazimierz Karabasz napisał przed laty: Im dłużej w tym zawodzie pracuję, tym częściej dostrzegam, że zadowolenia i pewnego poczucia sensu tego zajęcia dostarcza mi nie sam film, który realizuję, ale d r o g a, którą
przebywam, by go zrobić. „Krystyna M. – szkice do portretu” Kazimierza Karabasza to przykład takiej drogi, wzbogacającej postrzeganie świata i życzliwe patrzenie widzów na ludzi pozornie zwyczajnych. Podobnie jak sekcja Bez fikcji!, także sekcja Hommage à Kieślowski po raz pierwszy od założenia festiwalu kierowana jest
przez kuratora. Jest nim znany filmoznawca i profesor hab. UAM Mikołaj Jazdon, autor znaczących publikacji naukowych o sztuce dokumentu i twórczości dokumentalnej m.in. Krzysztofa Kieślowskiego i Kazmierza Karabasza pt. „Kino dokumentalne Kazimierza Karabasza”.

Projekcje festiwalowe odbywać się będą w opisanym przez Kieślowskiego w jego „Autobiografii” Kinoteatrze ZDROWIE, w sali multimedialnej Laboratorium Kultury Fundacji IN SITU i w kinie plenerowym przed byłym Sanatorium dr. Brehmera. Pokazom towarzyszą spotkania z twórcami i filmoznawcami, krytykami filmowymi, debaty z udziałem reżyserów, scenarzystów, aktorów, montażystów i producentów prezentowanych filmów oraz z przyjaciółmi Kieślowskiego, wśród których w tym roku będą m.in. Krzysztof Zanussi, Andrzej Titkow i Piotr Jaxa. Panel dyskusyjny „Remanent kina czeskiego” jest podziękowaniem festiwalu za tegoroczny „Remanent kina polskiego”, który poprowadził Petr Vlcek w ramach 43. Edycji Summer Film School w Uherske Hradiste z Maciejem Pieprzycą, Adamem Krukiem, Włodzimierzem Niederhasuem i Dorotą Paciarelli. Rozmowa o kinie czeskim dedykowana jest cenionej na całym świecie czeskiej poezji codzienności i próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie, jakie jest dzisiaj młode kino czeskie.

W ramach drugiego Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego, będącego miejscem debat o społecznych i kulturowych przemianach zachodzących w Europie, socjolog kultury Tomasz Kozłowski, kierownik Katedry Filmu i Nowych Mediów poznańskiego Collegium Da Vinci, eseista miesięcznika „Odra”, rozmawiać będzie z
Krzysztofem Piesiewiczem, Kazimierzem Kutzem i zaproszonymi gośćmi o obszarach protestu nowego pokolenia, happyterrorze, jego skutkach i próbach wyzwolenia się od niego za pomocą wiary, działalności publicznej, twórczości i humoru.

Jak co roku gościem festiwalu będzie pani Maria Kieślowska, żona Krzysztofa Kieślowskiego, która od roku 2011 sprawuje patronat honorowy nad festiwalem.
Pełny program festiwalu wraz z godzinami projekcji zostanie opublikowany niebawem.

Kalendarz projekcji

Czwartek / 07.09.2017

15:00-16:00 /Stara Kopalnia, Wałbrzych

Wernisaż wystawy Wszystkie kolory Kieślowskiego z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego

18:00-19:45 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

Otwarcie 7. SFF Hommage à Kieślowski: Zawrócony, reż. Kazimierz Kutz, komediodramat, Polska 1994, 78′

19:45-20.30 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

Film Talk #1 z udziałem Kazimierza Kutza i Zbigniewa Zamachowskiego; prowadzenie: Dorota Paciarelli

20:30-21:00 / Kino plenerowe Sanatorium, Sokołowsko / Bez Fikcji!

Otwarcie sekcji Bez Fikcji!: Trzy rozmowy o życiu, reż. Julia Staniszewska, dokument, Polska 2016, 24′; wprowadzenie: Piotr Pławuszewski

21:00-22:30 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Recital Nie tylko o miłości Zbigniewa Zamachowskiego

21:15-23:05 / Kino plenerowe Sanatorium, Sokołowsko / Re:Interpretacje

Zagubieni, reż. Petr Zelenka, mockumentary, Czechy 2015, 105′; wprowadzenie: Dorota Paciarelli

Piątek / 08.09.2017

10:00-10:45 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Bez Fikcji!

Blok filmów krótkometrażowych: Więzi, reż. Zofia Kowalewska, dokument, Polska 2016, 18′; Polonez, reż. Agnieszka Elbanowska, dokument, Polska 2016, 16′; Tak, to jest cud, real. Grupa Warsztatowa, dokument, Polska 2015, 10′; wprowadzenie: Piotr Pławuszewski

10:45-11.30 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Panel dyskusyjny Programy Edukacji Filmowej – Sokołowsko Laboratorium Kultury z udziałem Macieja Pierzchały, Ajki Tarasow; prowadzenie: Lech Moliński

12:00 – 13:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

Blok filmów krótkometrażowych: Byłem żołnierzem, reż. Krzysztof Kieślowski, Andrzej Titkow, dokument, Polska 1970, 16′; Koncert życzeń, reż. Krzysztof Kieślowski, fabuła, Polska 1967, 16′; Krystyna M. Szkice do portretu, reż. Kazimierz Karabasz, dokument, Polska 1973, 33′; wprowadzenie: Mikołaj Jazdon z udziałem Andrzeja Titkowa

13:15-14:30 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

Intensywność patrzenia, reż. Andrzej Sapija, dokument, Polska 2016, 75′; wprowadzenie: Mikołaj Jazdon

14:30-15:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Film Talk #2 z prof. Andrzejem Sapiją; prowadzenie: Mikołaj Jazdon

15:00-16:15 / Sanatorium, Sokołowsko

#1 Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego: O sztuce ironii i humoru w filmie z udziałem Kazimierza Kutza, Krzysztofa Piesiewicza, dr. Tomasza Kozłowskiego; prowadzenie: Dorota Paciarelli

15:30-17:15 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Re:Interpretacje

Droga do Rzymu, reż. Tomasz Mielnik, komedia, Czechy/Polska 2015, 100′

17:15-18:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Film Talk #3 z Tomaszem Mielnikiem, Vitem Polackiem; prowadzenie: Petr Vlček

18:30-20:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

Trzy kolory: Biały, reż. Krzysztof Kieślowski, komedia liryczna, Francja/Polska/Szwajcaria 1993, 91′

20:00-20:45 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Film Talk #4 z Urszulą Lesiak i Krzysztofem Piesiewiczem; prowadzenie: Rafał Koschany i Dorota Paciarelli

20:45-21:10 / Kino plenerowe Sanatorium, Sokołowsko / Bez Fikcji!

Pani Rena od aniołów, reż. Aleksandra Folczak, dokument, Polska 2017, 10′; wprowadzenie: Lech Moliński

21:00-23:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Re:Interpretacje

Otwarcie sekcji Re:Interpretacje: Dusza i ciało, reż. Ildikó Enyedi, dramat, Węgry 2017, 116′; wprowadzenie: Dorota Paciarelli

21:15-23:00 / Kino plenerowe Sanatorium, Sokołowsko / Re:Interpretacje

Wilde Maus, reż. Josef Hader, komedia kryminalna, Austria/Niemcy 2017, 103′; wprowadzenie: Dorota Paciarelli

Sobota / 09.09.2017

11:00-12:30 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Bez Fikcji!

Zwyczajny film autystyczny, reż. Miroslav Janek, dokument, Czechy 2016, 90′; wprowadzenie: Petr Vlček

11:00-12:30 / Sanatorium, Sokołowsko

#2 Forum im. Krzysztofa Kieślowskiego: Równość czy Happyterror? z udziałem: Krzysztofa Piesiewicza, dr. Tomasza Kozłowskiego, Tomasza Mielnika, Vita Poláčka, Barbory Námerovej, Nikoli Kojo, Biljany Prvanović, prowadzenie: Dorota Paciarelli

13:00-14:50 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Re:Interpretacje

Stado, reż. Nikola Kojo, komedia, Serbia 2016, 100′; wprowadzenie: Dorota Paciarelli

14:50-15:50 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Film Talk #5 z Nikolą Kojo i producentką Biljaną Prvanović; prowadzenie: Dorota Paciarelli

16:00-17:00 / Sanatorium, Sokołowsko

Wykład dr. Rafała Koschanego Patrz uważnie. Interpretacja filmu jako doświadczenie zmysłowe i jako poznanie

16:30-18:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Bez Fikcji!

Uwolnij mnie, reż. Federica di Giacomo, dokument, Włochy 2016, 89′; wprowadzenie: Dorota Paciarelli

17:00-18:00 / Sanatorium, Sokołowsko

Między kinem a poezją. Promocja tomiku wierszy Pieśń pod pieśniami Andrzeja Titkowa; prowadzenie: Mikołaj Jazdon

18:00-19:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Film Talk #6 z Federiką Di Giacomo i Gretą De Lazzaris; prowadzenie: Dorota Paciarelli

19:30-21:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Re:Interpretacje

Brud, reż. Tereza Nvotová, Czechy/Słowacja 2017, 87′ ; wprowadzenie: Petr Vlček, Dorota Paciarelli

21:00-22:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Film Talk #7 z Terezą Nvotovą, Barborą Námerovą; prowadzenie: Petr Vlček

21:00-21:30 / Sanatorium, Sokołowsko

Wernisaż wystawy Trzy kolory: Biały Piotra Jaxy, oprawa muzyczna: Magdalena Polkowska

21:30-23:15 / Kino plenerowe Sanatorium, Sokołowsko / Re:Interpretacje

Baba z lodu, reż. Bohdan Sláma, Czechy 2017, 106′; wprowadzenie: Dorota Paciarelli

23:30-00:45 / Kino plenerowe Sanatorium, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

Intensywność patrzenia, reż. Andrzej Sapija, Polska 2016, 75′, wprowadzenie: Mikołaj Jazdon

Niedziela / 10.09.2017

10:00-12:15 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Re:Interpretacje

Pożegnanie z Europą, reż. Maria Schrader, dramat, Austria/Niemcy/Francja 2016, 106′; wprowadzenie: Dorota Paciarelli

11:00-12:30 / Sanatorium, Sokołowsko

Debata Remanent kina czeskiego z udziałem: Barbory Námerovej, Petra Janyski, Petra Vlčeka, Vita Poláčka; prowadzenie: Dorota Paciarelli

12:30-12:50 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Bez Fikcji!

Nauka, reż. Emi Buchwald, dokument, Polska 2016, 20′; wprowadzenie: Piotr Pławuszewski

12:50-13:20 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Spotkanie z Emi Buchwald; prowadzenie: Piotr Pławuszewski

13:00-14:00 / Sanatorium, Sokołowsko

Masterclass z Gretą de Lazzaris, operatorką filmu Uwolnij mnie; prowadzenie: Piotr Jaxa

14:00-15:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko / Hommage à Kieślowski

Dekalog X, reż. Krzysztof Kieślowski, dramat, Polska 1988, 57′ ; wprowadzenie: Mikołaj Jazdon

15:00-16:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Rozmowa z producentem filmu Krzysztofem Zanussim; prowadzenie: Łukasz Maciejewski

16:00-17:00 / Sanatorium, Sokołowsko

Debata wokół Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego Legalne Źródło Kultury z udziałem Zuzanny Fogtt, Kingi Jakubowskiej, Piotra Jaxy

17:30-19:10 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Film niespodzianka, 100′

19:10-20:00 / Kinoteatr Zdrowie, Sokołowsko

Zamknięcie 7. SFF Hommage a Kieślowski

20:00-20:30 / Kino plenerowe Sanatorium, Sokołowsko / Bez Fikcji!

Dom, reż. Filip Jacobson, dokument, Polska 2016, 27′; wprowadzenie: Piotr Pławuszewski

20:30-22:10 / Kino plenerowe Sanatorium / Re:Interpretacje

Stado, reż. Nikola Kojo, komedia, Serbia 2016, 100′; wprowadzenie: Dorota Paciarelli

KARNETY:
karnet na wydarzenia 8-10.09.2017 – 150 zł
karnet na poszczególny dzień – 60 zł
wejściówka na seans / seans i spotkanie – 15 zł
Otwarcie festiwalu (07.09.2017) – wejściówka 20 zł
Recital Zbigniewa Zamachowskiego – 90 zł / 70 złShare

Zobacz inne

One Thought to “7. Hommage à Kieślowski”

  1. […] Przypominamy, iż dnia 7 września 2017 roku rusza siódma edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Więcej na temat wydarzenia tutaj. […]

Leave a Comment