43. Bieg Piastów – Wyprawa Zuchów

W dniu 23 lutego 2019 roku odbyła się pierwsza konkurencja 43. Biegu Piastów – Festiwalu Narciarstwa Biegowego ze startem i metą na Polanie Jakuszyckiej w Szklarskiej Porębie.

Przypominamy, że 43. Biegu Piastów potrwa do 3 marca br. Główny bieg – na 50 km techniką klasyczną, rozegrany zostanie w sobotę, 2 marca. Relację z biegu głównego zaprezentujemy na naszym portalu.

Co roku na starcie Biegu Piastów gromadzi się około 1400 biegaczy z niemal 30 krajów Europy, Azji, Ameryki Północnej i Australii. Startują w nim zawodnicy na każdym poziomie: od amatorów po mistrzynię świata i olimpijską Justynę Kowalczyk.

Bieg Piastów rozgrywany jest od 1976 roku na pięknych, naturalnych trasach w Górach Izerskich.

Podczas dzisiejszej konkurencji indywidualnie bezkonkurencyjni okazali się Michał Skowron, który wkrótce będzie reprezentował Polskę na Uniwersjadzie, oraz Dorota Kuźma, dla której było to pierwsze zwycięstwo w biegu narciarskim (w 2018 wygrała Rowerowy Bieg Piastów na dystansie mega). Oboje chwalili świetnie przygotowane, szybkie trasy.

Bardzo dużo działo się za ich plecami – drużyny rodzin składały się z osób z różnych stron Polski i Europy, z dziadków, ojców, matek, kuzynów, dzieci, wnucząt. W pięknej scenerii Gór Izerskich, oświetlanych cudownie przez słońce, wszyscy dali się z siebie bardzo wiele. Jak na przykład Tadziu Wójcicki (rocznik 2013), który samodzielnie pokonał całą trasę w dwie godziny i jedenaście minut.

O ponad godzinę krócej biegł Walter Judka (rocznik 1943) – legenda Jakuszyc, jedyny uczestnik wszystkich edycji Biegu Piastów. jak zwykle stawił się na starcie z synami, synową i wnuczkami.

Nie zawiodły także inne Piastowskie rodziny: Haniszewscy i Skowronowie, których Michał poprowadził do zwycięstwa w klasyfikacji najszybszych rodzin. Najstarszą familią okazała się rodzina Pietruszko, której czternaścioro przedstawicieli żyje w sumie 764 lata.

W Rodzinnej Jedenastce pobiegło 476 osób, a w Biegu Zuchów dla uczniów podstawówek na dystansie jednego kilometra – 80 dzieci.

W niedzielę o godz. 10 Memoriał im. Stanisława Michonia.

Pełne wyniki dostępne tutaj.

Fot. bieg-piastow.pl

Zobacz inne

Leave a Comment