400. rocznica odnalezienia ikony

Przypominamy, że w niedzielę, 18 grudnia 2022 roku w krzeszowskiej bazylice odbędzie się kolejna edycja Festum Lucis – święta upamiętniającego odnalezienie Cudownej Ikony Matki Bożej Łaskawej.

Cudowny wizerunek Matki Bożej Łaskawej został odnaleziony przypadkowo 18 grudnia 1622 roku w trakcie remontu gotyckiej zakrystii (pod posadzką). Ikona ukryta została w czasach niepokojów husyckich. Na pamiątkę odnalezienia, dzień 18 grudnia ustanowiono w Krzeszowie Festum Lucis (Święto Światła).

Ikona Matki Bożej Łaskawej znajdująca się w ołtarzu głównym Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Krzeszowie jest najstarszym tego typu przedstawieniem maryjnym na ziemiach polskich. Twórca obrazu nie jest znany, jednak datowany jest na połowę XIII wieku. Według starych podań, podczas wypraw krzyżowych ikona została przywieziona z Bizancjum do Rimini we Włoszech. Następnie najprawdopodobniej obraz ten został przywieziony do opactwa przez zakonników, którzy pojechali do Rzymu w celu otrzymania od papieża potwierdzenia nadanych zgromadzeniu przywilejów.

Plan obchodów:

7:00 – Godzinki ku czci NMP (zakrystia bazyliki mniejszej).
7:30 – Msza Święta przy Cudownej Ikonie (zakrystia bazyliki mniejszej)
10:00, 12.00 – Msza Święta.
14:00 – Eucharystia w kościele pw. św. Wawrzyńca w Krzeszówku. Uroczyste otwarcie Domu Rekolekcyjnego „Na Szlaku Cysterskim” w Krzeszówku.
16:30 – Teatr ognia na placu kościelnym.
17:00 – Procesja maryjna z zakrystii bazyliki i Msza Święta przed ołtarzem głównym.
18:30 – Nabożeństwo Światła i koncert Radix Polonie „Gratiae Sanctae Mariae”.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment