Historia Kamiennej Góry – fabryka Grünfeldów

Projekt monumentalnego budynku frontowego przy ul. Waryńskiego w mieście Kamienna Góra stanowi jedyny na Dolnym Śląsku przykład wykorzystania rozwiązań architektury pałacowej w budownictwie przemysłowym. Projektantem kompleksu był Carl Schmitt (1836–1888) z Wrocławia. Na uwagę zasługują dekoracje na elewacjach. Na kolumnach znajdują się inicjały założyciela oraz symbol firmy – sokół z kądzielą w dziobie. Budynek należał do rodzinnej firmy tekstylnej Grünfeld założonej w Kamiennej Górze w 1862 roku. Pierwszym właścicielem był Falk Valentin Grünfeld (1837-1897). Fabryka oraz dom handlowy zostały wybudowane w latach 1884-1886. Firma specjalizowała się w produkcji i sprzedaży tkanin lnianych. Właściciele prowadzili na…

Pokaż więcej

Przebudowa ul. Lubawskiej w Kamiennej Górze

Trwa przebudowa ul. Lubawskiej w Kamiennej Górze. Zobacz, na jakim etapie jest stan prac budowlanych. Zakres robót obejmuje m.in. wymianę nawierzchni, budowę chodników i miejsc parkingowych oraz budowę lub modernizację sieci podziemnej. Koszt prac to prawie 12,9 mln zł. Miasto Kamienna Góra uzyskało dotację na tę budowę z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg prawie 8 mln zł.

Pokaż więcej

Remont lubawskiego ratusza

Trwają prace remontowe lubawskiego ratusza. Zobacz, na jakim etapie są prace. Projekt obejmuje renowację elewacji oraz modernizację wybranych pomieszczeń, mając na celu przystosowanie budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Na realizację tej inwestycji miasto uzyskało w poprzedniej kadencji dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład. Postęp prac tej inwestycji prezentujemy tutaj.Inne inwestycje prowadzone w regionie prezentujemy tutaj.

Pokaż więcej

Poliptyk Mariana Wiekiery zostanie zgłoszony do Księgi Rekordów Polski

Poliptyk autorstwa Mariana Wiekiery, artysty z Kamiennej Góry, który rozwija swoje dzieło od 2015 roku, zostanie zgłoszony do Księgi Rekordów Polski. W niedzielę, 30 marca, monumentalna praca pt. “Za czym kolejka ta stoi?”, która składa się z 41 części, została zaprezentowana w przestrzeni publicznej, aby komisja mogła dokonać oficjalnego pomiaru. Tego zadania podjęła się dyrektor muzeum w Kamiennej Górze, Małgorzata Ogonowska, we współpracy z regionalistą Bogdanem Adamusem. Na podstawie pomiarów sporządzono protokół, który potwierdza imponujące wymiary dzieła aż 52 metry i 20 centymetrów. – Mam nadzieję, że mój obraz „Za czym kolejka ta…

Pokaż więcej

Kamiennogórzanie dopingują dziś skoczków w Planicy

Dziś w Planicy odbywa się ostatni konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w tym sezonie. Skoczkowie mogą liczyć na wsparcie ekipy z Kamiennej Góry, którą reprezentują: Jan Czyż, Janek Czyż, Tomasz Czyż, Mariusz Czyż, Krzysztof Nowotny, Łukasz Topolski oraz Stanisław Fryzowicz. Na skoczni zobaczymy m.in. Pawła Wąska, Aleksandra Zniszczoła, Kamila Stocha, Dawida Kubackiego i Jakuba Wolnego. Seria próbna ruszyła o godzinie 8:30, a o 9:30 rozpocznie się konkurs.

Pokaż więcej