Zbyszek Stefański, Chór “Akcent” i przyjaciele zagrali w Krzeszowie

W sali widowiskowej Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Gminy Kamienna Góra odbył się dziś (piątek, 11 listopada) koncert Polski Rock na Dzień Niepodległości. Na scenie wystąpił Ørganek. Wcześniej zagrał support Zbyszek Stefański z towarzyszeniem Chóru „Akcent„ Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze pod kier. Sylwii Dylak. Reportaż fotograficzny z koncertu Ørganek dostępny tutaj.

Pokaż więcej

Ørganek zagrał w Krzeszowie

W sali widowiskowej Centrum Biblioteczno-Kulturalnego Gminy Kamienna Góra odbył się dziś (piątek, 11 listopada) koncert Polski Rock na Dzień Niepodległości. Na scenie wystąpił Ørganek. Wcześniej zagrał support Zbyszek Stefański z towarzyszeniem Chóru „Akcent„ Liceum Ogólnokształcącego w Kamiennej Górze pod kier. Sylwii Dylak. Reportaż fotograficzny dostępny tutaj. Ørganek ma na koncie dwie platynowe płyty długogrające – „Głupi” (2014) i „Czarna Madonna” (2017) – które zdobyły dwie statuetki Fryderyka w kategorii Album Roku i Utwór Roku. Przez dwa lata (2016 – 2017) zespół był trzonem Orkiestry Męskiego Grania i jest współautorem dwóch…

Pokaż więcej

Wisła w kamiennogórskim Centrum Kultury

W kamiennogórskim Centrum Kultury odbył się dziś (piątek, 11 listopada) koncert przygotowany w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości. Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” zaprezentował widowisko „Obrońcom Płocka 1920”. Blisko czterdziestoosobowy zespół wystąpił w spektaklu według pomysłu i w reżyserii Piotra Onyszki i Adama Gradowskiego. Była to opowieść o polskiej historii od insurekcji kościuszkowskiej do 11 listopada 1918 roku, z poezją Adama Mickiewicza, muzyką Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki. Miejskie obchody rozpoczęto wciągnięciem po raz pierwszy flagi na nowy maszt znajdujący się na kamiennogórskim rynku, co prezentowaliśmy tutaj. Następnie przy obelisku…

Pokaż więcej

Miejskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Przy obelisku upamiętniającym ofiary nazistowskich obozów i kaźni narodu polskiego, znajdującym się przy kościele pw. Matki Bożej Różańcowej w Kamiennej Górze odbyły się dziś (piątek, 11 listopada) miejskie obchody z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzenie przy obelisku poprzedziła msza św. w intencji Ojczyzny. Oddano cześć i chwałę bohaterom, odśpiewano hymn narodowy, złożono kwiaty i zapalone znicze. Przypominamy, że o godz. 17 w kamiennogórskim Centrum Kultury odbędzie się koncert przygotowany w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości. Zespół Pieśni i Tańca „Wisła” zaprezentuje widowisko „Obrońcom Płocka 1920”.

Pokaż więcej

Nowy maszt z flagą na kamiennogórskim rynku

Na kamiennogórskim rynku zainstalowano nowy maszt, na który harcerze wciągnęli dziś (piątek, 11 listopada) po raz pierwszy flagę. Harcerzom towarzyszyli przedstawiciele władz miasta Kamienna Góra. Przypominamy, że zakup oraz montaż masztu z flagą został sfinansowany w ramach realizacji projektu „Pod Biało-czerwoną”, który ma m.in. zjednoczyć kraj i mieszkańców oraz zachęcić do patriotycznych postaw i dumy z bycia Polakami. Maszty powstały w Marciszowie, co prezentowaliśmy tutaj, w Krzeszowie, co prezentowaliśmy tutaj oraz w Lubawce, co prezentowaliśmy tutaj.

Pokaż więcej

Skarby polskiej kultury ludowej

W kamiennogórskim Muzeum Tkactwa odbyło się w czwartek, 10 listopada spotkanie „Skarby polskiej kultury ludowej”. Wydarzenie zorganizowano z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wydarzeniem towarzyszącym była ekspozycja bogatej kolekcji zbiorów filatelistycznych, związanych z polską kulturą ludową: „Raz na ludowo”– walory filatelistyczne ze zbiorów Hansa Joachima Kuhnerta. Fot. Muzeum Tkactwa w Kamiennej Gorze

Pokaż więcej

Narodowe Święto Niepodległości

Dziś (piątek, 11 listopada) obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. W wyniku upadku potęg zaborczych i własnych działań Polska po wielu dziesięcioleciach powróciła na mapy Europy. Stało się to głównie dzięki wytrwałości i ofiarności aktywnej części polskiego społeczeństwa, które w okresie niewoli przekazywało młodym Polakom przywiązanie do języka i kultury narodowej. Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma…

Pokaż więcej