Remont kapliczki. Naprawa postumentu

Wykonano kolejne prace renowacyjne kapliczki. Kapliczka znajdująca się na terenie miejscowości Czadrów (gm. Kamienna Góra) została przetransportowana do warsztatu konserwatorskiego, o czym informowaliśmy tutaj. Przypominamy, że kapliczka wiele lat wcześniej została przewrócona przez szabrowników (obiekt postawiono na pochówku ofiar epidemii cholery), czego skutkiem było jej przełamanie. Murowany postument nie został wówczas prawidłowo zespolony z podstawą, przez co obiekt był przekrzywiony. Dodatkowo do spojenia nie użyto właściwych materiałów. Przy okazji prac konserwatorskich postanowiono to skorygować. Podstawa z inskrypcją została oddzielona od postumentu. Dwa elementy zostaną oczyszczone i zespolone zgodnie ze sztuką.…

Pokaż więcej

Potrącenie rowerzysty

W dniu 11 września br. przed godz. 17 doszło do potrącenia rowerzysty przy wjeździe do miejscowości Lipienica (gm. Kamienna Góra). Na miejsce wezwano zespół ratownictwa medycznego, który udzielił pomocy poszkodowanemu. Na szczęście rowerzysta nie doznał poważnych obrażeń i nie wymagał hospitalizacji. Ze wstępnych ustaleń wynika, że kobietę, która prowadziła samochód osobowy oślepiło słońce. Kobieta była trzeźwa. Funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Kamiennej Górze wyjaśniają okoliczności zdarzenia.

Pokaż więcej

Podsumowali projekt Erasmus+

Przypominamy, że w dniu 10 września br. w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kamiennej Górze odbyło się podsumowanie projektu Erasmus+ realizowanego przez ZSZiO. Reportaż fotograficzny z wydarzenia dostępny tutaj. W tegorocznej edycji programu udział wzięła 60-osobowa grupa uczniów, jednak z powodu pandemii koronawirusa druga grupa uczniów, która wyjechała na praktyki do Lipska w marcu zmuszona była wrócić. Podczas pobytu w Niemczech uczniowie technikum o specjalności gastronom i logistyk odbywali praktyki w zakładach pracy. W wolnym czasie natomiast integrowali się ze sobą, poznając tamtejszą kulturę. W trakcie spotkania…

Pokaż więcej

Remont pomnika na Górze Parkowej

Rozpoczął się remont pomnika na Górze Parkowej w Kamiennej Górze. Dawny obelisk ofiar wojny, obecnie upamiętnia pomordowanych w kamiennogórskiej filii obozu Gross Rosen. Prace zlecił Urząd Miasta w Kamiennej Górze. Naprawa pomnika polega na wymianie spoin na kamiennej okładzinie oraz na zamocowaniu odspojonych elementów. Obelisk zostanie też gruntownie wymyty i zabezpieczony przed działaniem wody. Termin zakończenia remontu wyznaczono na 20 września. Prace pochłoną ok. 28 tysięcy złotych. Urząd Miasta sfinansuje je z dotacji udzielonej przez Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Więcej o inwestycjach w regionie w tagach remonty.

Pokaż więcej

Muzeum Tkactwa zaprasza na Festiwal Sztuki Włókna 2020

W dniu 12 września 2020 roku o godz. 16:00 w kamiennogórskim Muzeum Tkactwa odbędzie się otwarcie wystawy Marii Teresy Chojnackiej “Dokument. Relief splotowy” oraz 46. Międzynarodowej Wystawy Sztuki Włókna “Kowary w pejzażu polskiej złotej jesieni”. Wydarzenie odbędzie się w ramach Festiwalu Sztuki Włókna 2020, XLVII Międzynarodowego Sympozjum.

Pokaż więcej

Przedwojów wziął udział w Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze

Przy wsparciu finansowym powiatu kamiennogórskiego, Sołectwo Wsi Przedwojów w dniu 6 września 2020 roku wzięło udział w Ogólnopolskich Dożynkach na Jasnej Górze. Wyplatanie wieńców to jeden z obrzędów ludowych i coroczne podziękowanie za plony, to kultywowanie tradycji, jak również integracja środowisk wiejskich. Zaszczytem dla delegacji z Przedwojowa było to, że przy wieńcu zatrzymał się sam Prezydent RP Andrzej Duda, pozwalając tym samym uwiecznić ten moment na fotografii.

Pokaż więcej

Trwa remont wiaty

Trwa remont wiaty znajdującej się przy boisku sportowym w miejscowości Czadrów. Przypominamy, że Stowarzyszenie Brama Czadrowska pozyskało środki finansowe w wysokości 29 754 zł na remont obiektu i dostosowanie go do potrzeb turystyki pieszej i rowerowej. Oprócz remontu dachu i podłogi wymienione zostaną barierki oraz zamontowana samoobsługowa stacja napraw rowerów, stojaki na rowery, mapa ze szlakami rowerowymi. Projekt jest realizowany dzięki wsparciu Lokalnej Grupy Działania Kwiat Lnu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Prezentujemy obecny stan prac remontowych.Więcej o inwestycjach w regionie w tagach remonty.

Pokaż więcej

Skanowali kolejny schron w Kamiennej Górze

W dniu 11 września br. odbyło się skanowanie kolejnego schronu w Kamiennej Górze. Badacze eksplorowali dawny niemiecki schron przy ul. Wiejskiej. Znajduje się tam ok. 400-metrowy chodnik sztolni Brodno – Breitenau. Prace poprzedził briefing prasowy z udziałem Krzysztofa Wojtasa z grupy Sudety.pro, Rafała Gieronia i Tomasza Orzechowskiego z Tour3D, a także przedstawicieli Wydział Promocji i Polityki Społecznej w kamiennogórskim ratuszu. Podczas briefingu omówiono wnioski, jakie pojawiły się po ostatnim badaniu podziemi pod górą Widok przy ulicy Jedwabnej. Prawdopodobnie podczas II wojny światowej obiekt pełnił funkcję schronu przeciwlotniczego. Podczas eksploracji podziemia…

Pokaż więcej

Kamiennogórska rada seniorów wznowiła działalność

Kamiennogórska rada seniorów wznowiła działalność po przerwie spowodowanej pandemią. Burmistrz Janusz Chodasewicz spotkał się z reprezentantami środowisk i organizacji skupiających starsze osoby. Rozmawiano m.in. o powstaniu domu dziennego pobytu i organizacji systemu senioralnej samopomocy. Wolontariusze zamierzają wspierać samotnych i niepełnosprawnych mieszkańców Kamiennej Góry. Samopomoc ma działać we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej. – Wolontariusze po przejściu odpowiedniego szkolenia będą odwiedzać osoby samotne. Będą mogły wyjść z nimi np. na spacer lub w jakiś inny sposób spędzić trochę czasu. To ważna forma pomocy psychologicznej – mówi Natalia Mataczyńska, kierownik wydziału…

Pokaż więcej

Rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy gminy Kamienna Góra

W dniu 12 września 2020 roku o godz. 13 nastąpi rozstrzygnięcie konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy gminy Kamienna Góra. Wykonane wieńce zaprezentowane zostaną na filmie przygotowanym przez CBK, który zaprezentujemy na naszym portalu. Przypominamy, że oceny wieńców dożynkowych dokonała Komisja Konkursowa, która miała charakter objazdowy. Odbiór nagród odbędzie się w CBK Krzeszów w terminie ustalonym telefonicznie. W konkursie zostaną przyznane nagrody pieniężne dla laureatów: I miejsce  – 1500 złII miejsce – 800 złIII miejsce – 600 zł Wieńce przygotowane w ubiegłym roku dostępne w galerii tutaj.

Pokaż więcej