Informacja Wojewody Dolnośląskiego w związku z epidemią koronawirusa

Informacja Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego w związku z sytuacją związaną  z epidemią koronawirusa (stan na 31 maja, godz. 17:30). Na terenie województwa dolnośląskiego są 2594 potwierdzone przypadki zachorowania na COVID-19. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce: 23 786. Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego: liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją: 3529, liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym: 956, liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19: 336. Więcej informacji w tagach koronawirus.

Pokaż więcej

104 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. Brak zgonów

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w popołudniowych raportach WSSE nie ma odnotowanego żadnego przypadku zgonu z powodu COVID19. Mamy 104 nowe i potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem z województw: mazowieckiego (35), łódzkiego (30), śląskiego (13), małopolskiego (10), dolnośląskiego (9), podkarpackiego (4), świętokrzyskiego (2), podlaskiego (1). W związku ze zdublowanymi przez WSSE Katowice 4 przypadkami zakażeń, usuwamy je wykazu. Liczba zakażonych koronawirusem: 23 786/1 064 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe). Więcej informacji w tagach koronawirus.

Pokaż więcej

319 kg plastikowych nakrętek dla Gabrysia

Dobiegła końca zbiórka plastikowych nakrętek na rzecz Gabrysia Matyjasa. Wspólnie zebrano aż 319 kg. Akcję wspierającą zrzutkę na turnus rehabilitacyjny dla Gabrysia z Kamiennej Góry, chorującego na autyzm dziecięcy prowadziła #spolecznaszwalnia, koordynowana przez Magdalenę Przychocką. – Chciałabym ogromnie podziękować za pomoc i Wasze gorące serca w zbiórce nakrętek dla Gabrysia prowadzonej przez #społecznaszwalnia Magdalena Przychocka. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim, którzy są z nami od początku, oraz nowym osobom, jakie w ostatnim czasie do nas dołączyły – napisała Joanna Matyjas, mama Gabrysia.

Pokaż więcej

Biskup zniósł dyspensę. Można organizować pierwsze komunie

Przypominamy, że ruszył czwarty etap znoszenia ograniczeń. Biskup Legnicki Zbigniew Kiernikowski wydał korektę do zarządzenia z marca br., w którym przekazał duchownym diecezjalnym i zakonnym posługującym na terenie Diecezji Legnickiej wskazania i zobowiązał do wiernego ich przestrzegania. W korekcie czytamy, że odwołana została dyspensa od uczestnictwa wiernych w niedzielnych Mszach świętych, a na wyraźną prośbę rodziców istnieje możliwość zorganizowania m.in. Pierwszej Komunii Świętej.

Pokaż więcej

Bociany czarne żerują w naszym regionie

Tych, którzy jeszcze nie zauważyli krążących na „kamiennogórskim niebie” dużych czarnych ptaków informujemy, że na łąkach w okolicy stawów między Czadrowem a Krzeszowem żerują czarne bociany. W przeciwieństwie do blisko spokrewnionych bocianów białych, są to ptaki bardzo płochliwe, dużo rzadziej spotykane i unikające towarzystwa człowieka. Osiągają maksymalnie 100 cm długości ciała oraz 190 cm rozpiętości skrzydeł. Środowisko lęgowe bociana czarnego to tereny z dogodnymi warunkami żerowania – stawy, łąki, doliny rzek, okazjonalnie suchy ląd. Z zachowania jest to zupełnie inny ptak niż jego biały kuzyn. Bocian czarny to nieliczny ptak…

Pokaż więcej