100 tysięcy pasażerów komunikacji miejskiej

Kamiennogórska komunikacja miejska funkcjonuje już 2 lata. Wystartowała w styczniu 2019 roku, o czym informowaliśmy tutaj. Początkowo była to jedna linia. Później uruchomiono drugą. Przejazd autobusem był bezpłatny i taki pozostał do dziś. Przewoźnikiem jest PKS Kamienna Góra.

Od 28 stycznia 2019 roku do 31 grudnia 2020 roku samorządowa komunikacja miejska przewiozła blisko 100 tysięcy pasażerów. Gdy na pół roku (od marca do sierpnia 2020 roku) wstrzymano kursy autobusów, z uwagi na rozwijającą się pandemię, od mieszkańców płynęło wiele sygnałów, jak bardzo jest ona potrzebna.

– Od początku ta usługa była skierowana do niezmotoryzowanych seniorów. Pomaga starszym mieszkańcom udać się na zakupy, do przychodni, urzędu lub odwiedzić groby bliskich. Nasi seniorzy już nie muszą się oglądać na pomoc sąsiadów albo rodziny – mówi burmistrz Janusz Chodasewicz.

Aktualnie funkcjonują dwie linie autobusowe. Pierwsza zaczyna się przy ul. Jeleniogórskiej i kończy w okolicy cmentarza przy ul. Wałbrzyskiej. Jeden kurs trwa 26-29 minut. Autobusy nie jadą najprostszą trasą, ale to pozwala obsłużyć komunikacyjnie większy obszar miasta.

Linia nr 2. również zaczyna się przy ul. Jeleniogórskiej. Końcowy przystanek znajduje się przy osiedlu Antonówka. Przejazd całej trasy zajmuje 34 minuty. Chętnie korzystają z niej dzieci i młodzież dojeżdżająca do szkół (rozkład jazdy został dostosowany do ich potrzeb).

Obecnie kamiennogórskie autobusy pokonują 192 km dziennie. Dzienny koszt funkcjonowania komunikacji to niespełna 1 tys. zł. Jedna z sieci handlowych dokłada do transportu 800 zł miesięcznie.

– Komunikacja miejska trwale wpisała się w krajobraz naszego miasta. Będziemy kontynuować tę inicjatywę. Być może pojawi się nowa linia – dodaje burmistrz Janusz Chodasewicz.

Share

Zobacz również

Leave a Reply