10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

W niedzielę, 27 czerwca w Sokołowsku ruszył 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski. Festiwal wrócił po pandemicznej przerwie. Jubileuszowa edycja festiwalu odbywać się będzie przez niemalże całe wakacje. Przez osiem wakacyjnych weekendów od 27 czerwca do 28 sierpnia wielbiciele kina świętować będą 80. urodziny Krzysztofa Kieślowskiego oraz trzydziestolecie premiery „Podwójnego życia Weroniki”. Gościem specjalnym festiwalu jest m.in. Jerzy Stuhr, który dzisiaj (niedziela, 27 czerwca) spotkał się z wielbicielami kina i twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w kinoteatrze Zdrowie.

Jerzy Stuhr jest jednym z najwybitniejszych i najpopularniejszych aktorów polskich. W 1972 roku ukończył krakowską PWST i został zaangażowany do pracy w Teatrze Starym, z którym pozostał związany aż do 1991 roku. Laureat wielu prestiżowych nagród zarówno za role sceniczne, jak i filmowe. W latach 80. występował we Włoszech i za wspaniałe opanowanie języka włoskiego i jakość interpretacji w 1982 roku otrzymał nagrodę krytyki za pracę aktora zagranicznego w Italii. Artysta jest wykładowcą w krakowskiej PWST a w latach 1991-96 był rektorem tej uczelni. W 1994 roku Stuhr zadebiutował po drugiej stronie kamery, reżyserując film „Spis cudzołożnic”. Obraz spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem krytyków, a także zaowocował kilkoma nagrodami. Jednak prawdziwą sławę jako reżysera przyniósł Stuhrowi zrobiony trzy lata później film „Historie miłosne”. Obraz stał się przebojem polskich kin, a także laureatem wielu nagród na światowych festiwalach. Od 1998 roku Jerzy Stuhr jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej przyznającej Felixy.

Wywiad przeprowadził Andrzej Pawlukiewicz dla stacji TVN24

Rok 2021 to nie tylko jubileusz 80-lecia urodzin Kieślowskiego, 25-lecia jego śmierci, ale także 30-lecie „Podwójnego życia Weroniki”. Z tej okazji organizatorzy Festiwalu pokażą nie tylko nagrodzony w Cannes film polskiego mistrza, ale dwa tytuły z bardzo różnych stron świata, które nawiązują do genialnego dzieła Kieślowskiego – „List miłosny” (Love Letter, Japonia, 1995) w reżyserii Shunji Iwai oraz debiut fabularny nagrodzonego Oscarem Paolo Sorrentino, „O jednego więcej” (L’ uomo in piu’, Włochy, 2001).

W programie nie zabraknie również filmów debiutujących twórców i twórczyń, wśród nich m.in. Kalina Alabrudzińska („Nic nie ginie”, Polska 2019) oraz Mauro Mancini („Pod tym samym niebem” [Non odiare], Włochy 2020). W ramach debiutującej na tegorocznej edycji sekcji „Uczniowie Kieślowskiego” organizatorzy pragną przyjrzeć się prężnie rozwijającej się twórczości Iwony Siekierzyńskiej, której ostatni film – „Amatorzy”, 2020 – został pokazany w konkursie głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Istotnym elementem programu będzie prezentacja twórczości katalońskiej reżyserki Judith Colell, uznawanej za jeden z bardziej wyrazistych głosów w nowym hiszpańskim kinie. W Sokołowsku zaplanowano pokazy z jej specjalnym udziałem „53 dni zimy”, które stworzyła pod wpływem twórczości Kieślowskiego oraz „Elisy K.”. Spotkanie z reżyserką odbędzie się 24 lipca.

Pokazy filmów, imprezy towarzyszące oraz spotkania z gośćmi będą organizowane w plenerze i w sali kinowej. W piątki odbywać się będą tylko bezpłatne pokazy plenerowe w sokołowskim parku przy Sanatorium dr. Brehmera. W razie deszczu projekcje plenerowe zostaną przeniesione do sali kinowej.

Wydarzenie swoim Honorowym Patronatem objęła Maria Kieślowska. Głównym Mecenasem 10. Festiwalu Filmowego Hommage à Kieślowski jest Fundacja Sentio, działająca na rzecz edukacji w myśl motto „Edukacja jest jedyną trwałą drogą do zmiany”.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment