Wodospad Kamieńczyka i Szklarki

Portal czadrow.pl prezentuje relacje fotograficzne z ciekawych miejsc i wydarzeń w regionie. Wybrane galerie ciekawych miejsc naszego regionu są dostępne tutaj.

Tym razem zapraszamy do zapoznania się z największymi wodospadami Karkonoszy. W tym najwyższym paśmie górskim Sudetów i zarazem Czech rozciągającym się na przestrzeni ok. 40 km króluje szczyt Śnieżka. Na wielu karkonoskich potokach spotkać można wodospady: Podgórnej, Wrzosówki, Łomniczki, Piszczaka i najbardziej znane Wodospad Kamieńczyka oraz Wodospad Szklarki.

Wodospad Kamieńczyka usytuowany na wysokości 846 m n.p.m. to najwyższy wodospad w polskich Sudetach. Woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27 m. Za środkową kaskadą znajduje się grota sztucznie wykuta przez Walończyków, którzy przed wiekami znajdowali tu ametysty i pegmatyty. Grota ta jest nazywana Złotą Jamą. Poniżej wodospadu znajduje się kanion Kamieńczyka długości 100 m. Szerokość przy wodospadzie wynosi około 15 m, a niżej zmniejsza się nawet do 3 metrów. Ściany mają wysokość do 25 metrów.
Przed II wojną światową Wodospad Kamieńczyka posiadał status pomnika przyrody, obecnie jest to teren ochrony ścisłej, wchodzący w skład Karkonoskiego Parku Narodowego.

Wodospad Szklarki to drugi co do wielkości wodospad w polskich Karkonoszach. Usytuowany na wysokości 520 m n.p.m. ma wysokość ponad 13 m. Jego wody spadają szeroką kaskadą, charakterystycznie zwężającą się ku dołowi i skręcająca spiralnie gdzie tworzy kocioł eworsyjny.
Pierwsze wzmianki o wodospadzie pochodzą ze średniowiecza a z jego powstaniem związana jest legenda o Karkonoszu i córce szklarza o imieniu Szklarka. Do dziś tą nazwę nosi potok spływający z kaskady.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment