Szubienica

Rozpoczęły się kolejne prace archeologiczne na wzgórzu Kamiennej Góry. Przypominamy, iż w 2012 roku na podstawie map pochodzących z połowy XVIII wieku została znaleziona przez archeologów pozostałość po murowanej szubienicy.

W 2012 roku badacze ze Stowarzyszenia Ochrony i Badań Zabytków Prawa pod kierunkiem Pawła Dumy założyli we wskazanym miejscu wykop sondażowy. Okazało się, że wyniesienie kryje dobrze zachowany fundament szubienicy.

W 2013 roku został odkryty znacznie większy obszar. Znaleziono wiele ludzkich kości. Przy szubienicy pochowani byli przestępcy, dzieciobójczynie i zwierzęta.
W tym roku ponownie wrócono do prac badawczych, które prowadzi Paweł Duma z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dzięki ustaleniom wiadomo, że mury szubienicy były świadkami kilkunastu egzekucji potwierdzonych źródłowo. W kilku wypadkach ofiarami były kobiety skazane za dzieciobójstwo. Do ich egzekucji doszło w latach 1709, 1712, 1723, 1727 i 1731. Jedna z ostatnich egzekucji przy szubienicy miała miejsce w kwietniu 1778 r., kiedy łamano kołem i wpleciono w jego szprychy niejakiego Johanna Caspara Hoffmanna.

Szubienica w Kamiennej Górze była jedną z niewielu takiego typu budowli na Dolnym Śląsku. W przyszłości może stać się ważną atrakcją turystyczną naszego regionu.

Serwis czadrow.pl od początku uczestniczy w tym wydarzeniu. Z przebiegiem prac archeologicznych tego odkrycia można zapoznać się tutaj >>.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment