Okolica – Zamek Czocha

Prezentowane na naszym serwisie Zamki i pałace, znajdujące się w regionie sołectwa Czadrów, cieszą się bardzo duża oglądalnością. Na zapytania internautów dlaczego wśród tych wyjątkowych zabytków nie ma zamku Czocha informuję, iż na serwisie czadrow.pl prezentujemy ciekawe miejsca i wydarzenia w promieniu do około 50-60 km od Czadrowa. Zamek Czocha mieszczący się w miejscowości Sucha położony jest ponad 70 km od sołectwa Czadrów.
Jednak na prośby naszych czytelników uznajemy, iż wyjątkowość tego miejsca powinna zostać również zaprezentowana na serwisie, co czynimy poniżej.

Zamek Czocha powstał w II połowie XIII wieku jako warownia obronna północnej granicy Czech z inicjatywy króla czeskiego Wacława II. W roku 1315 książę piastowski Henryk Jaworski żeni się z Agnieszką, córką Wacława II, i otrzymuje jako wiano zamek wraz z przyległymi ziemiami.
W 1345 roku Henryk zawiera porozumienie z siostrzeńcem Bolkiem II Świdnickim, na mocy którego rok później Bolko II przejmuje Księstwo Jaworskie wraz z Zamkiem Czocha. Księstwo Świdnicko-Jaworskie jest silne gospodarczo i militarnie. Pod koniec życia Bolka II następuje zbliżenie z dworem czeskim, potwierdzone małżeństwem bratanicy Anny z królem Karolem IV i zawartym porozumieniem w 1350 roku o dziedziczeniu – Bolko był bezdzietny. Po śmierci jego (1368) i żony Agnieszki (1392) księstwo wraz z Zamkiem Czocha zostaje włączone do Królestwa Czech. Zamek traci wówczas znaczenie strategiczne i zostaje siedzibą rodów rycerskich.

W wieku XVI zamek zostaje gruntownie przebudowany w stylu renesansowym, wyposażony w dzieła sztuki i dostosowany do broni palnej – basteje. Po zakończeniu wojny trzydziestoletniej zamek uzyskuje formę okazałej rezydencji, a głęboką fosę zamieniono na zwierzyniec, budując nad nią most.
W noc z 17 na 18 sierpnia 1793 roku ogromny pożar zamienił zamek w ruinę, kładąc kres świetności rezydencji i niszcząc bogate zbiory. Właściciele przystąpili do obudowy w następnym roku. Kolejną rekonstrukcję przeprowadzono w latach 1909-1914 po zakupie zamku przez drezdeńskiego przemysłowca Ernesta Gütschowa. Odbudowa unowocześniła wnętrza i odtworzyła stylowy nastrój zamku.

W 1952 roku przechodzi w ręce Wojska Polskiego, do roku 1996 znajdował się tutaj Wojskowy Dom Wypoczynkowy. Organizowane były dwutygodniowe turnusy dla wojskowych oraz ich rodzin.

We wrześniu 1996 roku przejęła go Wojskowa Agencja Mieszkaniowa. Obecnie obiekt należy do sieci hotelowej HOTELE WAM.
Na teren zamku wchodzi się przez półkolistą bramą, flankowaną dwiema bastejami na wzór średniowiecznych baszt.

Share

Zobacz inne

Leave a Comment